Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Já budu Einsteinem!

Zábavná vědecká show plná experimentů a překvapivých poznání

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

37 videí
Elektřina
04:08

Elektřina

Jak se dostane elektřina k nám domů? Elektrická energie se vyrábí v elektrárně a transformuje se na hladinu velmi vysokého napětí. V rozvodech velmi vysokého napětí putuje přes republiku. Ale aby napětí nebylo tak velké, postupně se snižuje v zařízení zvaném transformátor.

Černé díry
06:07

Černé díry

Černá díra je vesmírný objekt s ohromující gravitační silou, která pohltí všechno v dosahu. Silná gravitace způsobuje takzvanou gravitační čočku. To znamená, že v blízkosti černé díry se ohýbá i světlo a my potom vidíme vesmírné objekty jinde, než ve skutečnosti jsou. Podívejte se, jak si lze doma vyrobit jednoduchý model černé díry.

Dalekohled
05:00

Dalekohled

Z čeho se skládá dalekohled a jak ho lze sestrojit? Každý dalekohled má dvě čočky, objektiv a okulár. A jaký je rozdíl mezi spojkou a rozptylkou? Jak si sestrojíte vlastní dalekohled?

Perpetuum mobile
01:49

Perpetuum mobile

Perpetuum mobile se lidé snažili vytvořit dlouhá staletí. Ale fyzika ukázala, že tento stroj není možné sestrojit. Zákon zachování energie říká, že energii není možné vytvořit, ani zničit, pouze ji přeměnit na jiný druh energie. Jak to funguje v praxi si ukážeme.

Pokus: Lom světla ve vodě
01:05

Pokus: Lom světla ve vodě

Ukážeme si, že fyzika nejsou kouzla, i když to tak někdy může vypadat. Do květináče dáme nožík rybičku. Při pohledu z určitého úhlu není rybička vidět, jelikož mezi ní a očima je stěna květináče. Ale když do květináče nalijeme vodu, tak najednou rybičku uvidíme, protože světlo se na hladině vody láme. Jak je možné, že vidíme za roh?

Pokus: Faradayův motor
03:09

Pokus: Faradayův motor

Michael Faraday popsal, jak spolu souvisí elektrický proud a magnetismus. Okolo každého vodiče, kterým prochází elektrický proud, se vytváří magnetické pole. Tohoto objevu využil k sestrojení prvního elektromotoru. Uskutečnil tedy první přeměnu elektrické energie na mechanickou a elektřina poprvé něco roztočila. Jak elektromotor funguje?

Pokus: Hustota vajíčka
02:57

Pokus: Hustota vajíčka

Co se stane s vajíčkem, když ho dáme do nádoby s vodou? Vajíčko klesne ke dnu, jelikož má větší hustotu než voda. Co se naopak stane, když vajíčko dáme do solného roztoku? Vajíčko v tomto případě plove, protože solný roztok má vyšší hustotu než vajíčko. Pokud k solnému roztoku přidáme vodu, vajíčko se bude vznášet, protože tento roztok má stejnou hustotu jako vajíčko.

Důležitost Slunce pro život na planetě
02:12

Důležitost Slunce pro život na planetě

Astronom Jan Píšala vysvětluje, proč je pro nás Slunce důležité a proč na jiných planetách Sluneční soustavy neexistuje život.

Elektromagnetické vlny v medicíně
01:05

Elektromagnetické vlny v medicíně

Pasáž vysvětluje využití elektromagnetických vln v medicíně, zejména pro diagnostiku.

Pokusy v mikrovlnné troubě
02:39

Pokusy v mikrovlnné troubě

Série pokusů s mikrovlnnou troubou. Jak působí elektromagnetické záření na jídlo ohřívající se v mikrovlnné troubě? Lze v ní rozsvítit žárovku?

Mikrovlnná trouba
02:08

Mikrovlnná trouba

Pořad jednoduše a stručně vysvětluje princip činnosti mikrovlnné trouby.

Mechanika tuhého a netuhého tělesa
02:25

Mechanika tuhého a netuhého tělesa

Demonstrace pohybových vlastností tuhého a netuhého tělesa na příkladu vařeného a syrového vejce.

Působení odstředivé síly na těleso
01:58

Působení odstředivé síly na těleso

Krátká demonstrace působení odstředivé síly na těleso.

Foucaultovo kyvadlo
03:31

Foucaultovo kyvadlo

Stručné vysvětlení vlivu rotace Země na pohyb kyvadla.

Pražský orloj: Hodinový stroj
04:51

Pražský orloj: Hodinový stroj

Historie a popis pražského orloje. Pořad vysvětluje i fungování jeho hodinového stroje.

Pokus: Doba kyvu kyvadla
01:36

Pokus: Doba kyvu kyvadla

Jak závisí doba kyvu kyvadla na jeho délce? Čím je kyvadlo delší, tím déle trvá jeden kyv. Přesvědčíme se o tom pokusem. Závisí to i na síle, kterou je kyvadlo přitahováno k Zemi. Pokud bychom stejné kyvadlo přenesli na Měsíc, a tam ho rozhoupali, bude se kývat rozhodně pomaleji než na Zemi. Je to proto, že na Měsíci působí menší gravitační síla než na Zemi. Kmitání kyvadla se využívá pro měření času.

Fotovoltaický jev
01:29

Fotovoltaický jev

Jednoduché vysvětlení základních principů fotovoltaického jevu. Za jeho objev dostal Albert Einstein Nobelovu cenu.

Piezoelektrický jev
03:02

Piezoelektrický jev

Základní vysvětlení principu i praktického užití takzvaného piezoelektrického jevu.

Struktura krystalu
03:01

Struktura krystalu

Pořad představuje takzvaný heuristický model stavby krystalu.

Pokus: Optické vlákno
01:20

Pokus: Optické vlákno

Selenit, což je vlastně krystal sádrovce, má zvláštní vláknitou strukturu a každé vlákno přenáší světlo z jedné strany na druhou. Když přiložíme krystal na nápis v časopise, tento nápis se zobrazí na horní ploše krystalu. Každé vlákno selenitu funguje jako optické vlákno, které přenáší světlo z jedné strany na druhou, a světlo z něj nevyletí díky úplnému odrazu.

Probíhá načítání