Jak se dostane elektřina k nám domů? Elektrická energie se vyrábí v elektrárně a transformuje se na hladinu velmi vysokého napětí. V rozvodech velmi vysokého napětí putuje přes republiku. Ale aby napětí nebylo tak velké, postupně se snižuje v zařízení zvaném transformátor.
Černá díra je vesmírný objekt s ohromující gravitační silou, která pohltí všechno v dosahu. Silná gravitace způsobuje takzvanou gravitační čočku. To znamená, že v blízkosti černé díry se ohýbá i světlo a my potom vidíme vesmírné objekty jinde, než ve skutečnosti jsou. Podívejte se, jak si lze doma vyrobit jednoduchý model černé díry.
Z čeho se skládá dalekohled a jak ho lze sestrojit? Každý dalekohled má dvě čočky, objektiv a okulár. A jaký je rozdíl mezi spojkou a rozptylkou? Jak si sestrojíte vlastní dalekohled?
Perpetuum mobile se lidé snažili vytvořit dlouhá staletí. Ale fyzika ukázala, že tento stroj není možné sestrojit. Zákon zachování energie říká, že energii není možné vytvořit, ani zničit, pouze ji přeměnit na jiný druh energie. Jak to funguje v praxi si ukážeme.
Ukážeme si, že fyzika nejsou kouzla, i když to tak někdy může vypadat. Do květináče dáme nožík rybičku. Při pohledu z určitého úhlu není rybička vidět, jelikož mezi ní a očima je stěna květináče. Ale když do květináče nalijeme vodu, tak najednou rybičku uvidíme, protože světlo se na hladině vody láme. Jak je možné, že vidíme za roh?
Michael Faraday popsal, jak spolu souvisí elektrický proud a magnetismus. Okolo každého vodiče, kterým prochází elektrický proud, se vytváří magnetické pole. Tohoto objevu využil k sestrojení prvního elektromotoru. Uskutečnil tedy první přeměnu elektrické energie na mechanickou a elektřina poprvé něco roztočila. Jak elektromotor funguje?
Co se stane s vajíčkem, když ho dáme do nádoby s vodou? Vajíčko klesne ke dnu, jelikož má větší hustotu než voda. Co se naopak stane, když vajíčko dáme do solného roztoku? Vajíčko v tomto případě plove, protože solný roztok má vyšší hustotu než vajíčko. Pokud k solnému roztoku přidáme vodu, vajíčko se bude vznášet, protože tento roztok má stejnou hustotu jako vajíčko.
Astronom Jan Píšala vysvětluje, proč je pro nás Slunce důležité a proč na jiných planetách Sluneční soustavy neexistuje život.
Pasáž vysvětluje využití elektromagnetických vln v medicíně, zejména při léčbě onkologických onemocnění. Využívá se při tom příznivých tepelných účinků elektromagnetického pole. A to díky objevu českých vědců.
Série pokusů s mikrovlnnou troubou. Jak působí elektromagnetické záření na jídlo ohřívající se v mikrovlnné troubě? Lze v ní rozsvítit žárovku?
Pořad jednoduše a stručně vysvětluje princip činnosti mikrovlnné trouby.
Demonstrace pohybových vlastností tuhého a netuhého tělesa na příkladu vařeného a syrového vejce.
Proč se udělá důlek v polívce, když se roztočí třeba na gramofonu? Důlek se udělá v jakékoliv kapalině, pokud ji roztočíme. Je to důsledek působení odstředivé síly na těleso. Ta působí třeba i v případě, že jedeme na kole do zatáčky.
Stručné vysvětlení vlivu rotace Země na pohyb kyvadla.
Historie a popis pražského orloje. Pořad vysvětluje i fungování největšího hodinového stroje v Praze. Ten je v provozu už přes 600 let a jde o nejstarší funkční orloj na světě. Co je historie a co legenda, která se na orloj nabalila časem? Co všechno z něj můžeme vyčíst?
Jak závisí doba kyvu kyvadla na jeho délce? Čím je kyvadlo delší, tím déle trvá jeden kyv. Přesvědčíme se o tom pokusem. Závisí to i na síle, kterou je kyvadlo přitahováno k Zemi. Pokud bychom stejné kyvadlo přenesli na Měsíc, a tam ho rozhoupali, bude se kývat rozhodně pomaleji než na Zemi. Je to proto, že na Měsíci působí menší gravitační síla než na Zemi. Kmitání kyvadla se využívá pro měření času.
Zhlédněte jednoduché vysvětlení základních principů fotovoltaického jevu, tedy cesty, jak získat energii ze slunce. Na jeho principu fungují dnešní fotovoltaické panely.
Základní vysvětlení principu i praktického užití takzvaného piezoelektrického jevu.
Pořad představuje takzvaný heuristický model stavby krystalu.
Selenit, což je vlastně krystal sádrovce, má zvláštní vláknitou strukturu a každé vlákno přenáší světlo z jedné strany na druhou. Když přiložíme krystal na nápis v časopise, tento nápis se zobrazí na horní ploše krystalu. Každé vlákno selenitu funguje jako optické vlákno, které přenáší světlo z jedné strany na druhou, a světlo z něj nevyletí díky úplnému odrazu.
Ukázka lomu a odrazu světla a vysvětlení, jak využít tento jev v praxi.
Ukázka mlžné komory. Na jakém principu funguje toto zařízení? A k čemu se dá využít? Možná se budete divit.
Stručné vysvětlení termojaderných reakcí, které probíhají v nitru Slunce. Vodík se za obrovské teploty a tlaku přeměňuje na helium a při tom se uvolní obrovské množství energie, která se dostává na povrch.
Na modelu olejových kapek ve směsi vody a lihu si ukážeme princip štěpení jader atomů. V jaderných elektrárnách dochází k řetězové štěpné reakci, při níž se uvolňuje značné množství energie.
Pasáž stručně vysvětluje, jak jednoduše vyrobit zdroj zvuku – klakson.
Pokus, jak se na chvějící se desce vytvářejí obrazce, které demonstrují vznik a šíření zvuku.
Demonstrace energie zvuku pomocí škrobu a reproduktoru.
Velmi efektní ukázka odpařování kapalného dusíku a následná expanze plynného dusíku.
Suchý led je pevný oxid uhličitý, který při vyšší teplotě než -79°C sublimuje. Sublimace je skupenská přeměna z pevné fáze na plynnou, neprochází tedy kapalnou fází.
Pasáž přináší krátkou ukázku výroby horkého ledu z octanu sodného.
Pokusy demonstrující závislost bodu varu na vnějším tlaku vzduchu. Se snižujícím se tlakem teplota varu vody klesá. Proto nemusí horká voda vždycky pálit a led nemusí být vždycky studený. Proč se voda v horách vaří při méně než 100 stupních Celsia?
Krátká ukázka a vysvětlení vzniku odstředivé síly při otáčivém pohybu. Co se stane při velké rychlosti v zatáčkách? Ukážeme si na řetízkovém kolotoči.
Krátká ukázka a vysvětlení vzniku Coriolisovy síly při rotaci Země. Jde o méně známou setrvačnou sílu, která se projevuje, když se něco otáčí a pohybuje.
Krátká ukázka a vysvětlení množství otáčivého pohybu čili momentu hybnosti. Jak to v praxi funguje?
Při jízdě na koloběžce se využívá setrvačnosti. Když se odrazíte, pokračuje koloběžka v pohybu, dokud ji něco nezabrzdí. Při přetahování o medvídka na něj oba hoši působí silou a podle zákona akce a reakce i medvídek na ně působí stejně velkou silou opačného směru. Když se medvídek roztrhl, síly přestaly působit a chlapci spadli.
Ukázka aplikace fyziky v medicíně – vyšetření pomocí magnetické rezonance a vysvětlení principu magnetické rezonance.
Ukázky siločar různých magnetů za pomoci kovových pilin a vysvětlení, jak tyto obrazce vznikají.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.