Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Filharmonici na ulici

Pořad vám dokáže, že hra na hudební nástroj není jen trápení v „ZUŠCE“ a že vážnou hudbu nemusíte brát vůbec vážně.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Dirigent
04:34

Dirigent

Pojďme se seznámit s nejmenším nástrojem orchestru. Je to dirigentská taktovka. Může být plastová i dřevěná, dlouhá je 40 cm a váží pouze 25 gramů, přesto s ní dirigent dokáže jediným správným pohybem rozeznít celý orchestr. Na zvídavé otázky Adama Mišíka odpovídá Marek Šedivý, který mu vysvětlí, jak správně stát i se tvářit jako opravdový dirigent.

Bicí nástroje
04:50

Bicí nástroje

Pojďme si společně zahrát na bicí nástroje. Perkusionista Jakub Tengler odpovídá Adamovi Mišíkovi na nejrůznější otázky ohledně těchto nátrojů. Řeč přijde na tympány, zvony, marimbu, velký a malý buben, ale uvidíme i hru na vybrafon. Nemůžete si bicí soupravu pořídit? Nevadí, Jakub vám ukáže, jak si poradit s tím, co máte doma.

Harfa
02:33

Harfa

Pojďme si společně zahrát na hrafu. Vynikající harfistka Barbora Plachá nám prostřednictvím zvídavých otázek Adama Mišíka představí tento pohádkový hudební nástroj. Vysvětlí nám, jak se zorientovat ve spoustě strun, k čemu slouží pedály nebo jaké typy harf známe. Nebude chybět ani ukázka hry.

Saxofon
04:13

Saxofon

Pojďme si společně zahrát na saxofon. Tento dřevěný hudební nástroj nám představí Michael Jermář, který Adamovi Mišíkovi odpoví na jeho zvídavé otázky. Zjistíme, z jakých částí se saxofon skládá, ale také proč patří mezi dřevěné hudební nástroje, když není ze dřeva. Nebude chybět ani hudební ukázka, a to dokonce i čtyř saxofonů zároveň, tedy kvarteta.

Lesní roh
03:43

Lesní roh

Pojďme se společně podívat, jak vypadá lesní roh. Možná tento nástroj znáte pod názvem horna nebo také francouzský roh. Kateřina Javůrková odpoví Adamovi Mišíkovi na všechny jeho zvídavé otázky a představí nám, z jakých částí se nástroj skládá, jak se na něj správně hraje, jak se vyrábí, a nebude chybět ani ukázka hry na tento žesťový dechový hudební nástroj.

Violoncello
04:32

Violoncello

Pojďme si společně zahrát na violoncello. Terezie Kovalová odpovídá na zvídavé otázky Adama Mišíka ohledně tohoto hudebního nástroje. Nebude chybět ani návštěva houslařství, popis nástroje, porovnání s kontrabasem či houslemi. Violoncello má medový zvuk. Zajímá vás, jak nástroj zní?

Příčná flétna
03:03

Příčná flétna

Pojďme si společně zahrát na příčnou flétnu. Nejdůležitější je z nástroje vydat zvuk, což není až tak jednoduché, jak se může zdát. Adama Mišíka to učila Zuzana Bandúrová, která mu při tom odpovídala i na zvídavé otázky. Nebude samozřejmě chybět ani hudební ukázka. Věděli jste, že ty nejkvalitnější flétny se dnes vyrábějí ze stříbra a zlata?

Klavír
03:25

Klavír

Pojďme si společně zahrát na klavír. Oproti jiným nástrojům, na klavír i pianino dokáže zahrát téměř každý z nás. Jaký je vlastně rozdíl mezi těmito dvěma nástroji? Jak je možné, že se jedná o strunné nástroje? Co jsou a k čemu slouží pedály? Kolik kláves má klaviatura? Na všechny tyto otázky s námi najdete odpověď, ale také nebude chybět ukázka hry.

Zobrazit další videa
Probíhá načítání