Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Evropské pexeso

Animovaný cyklus České televize pro malé i velké

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

28 videí
Státy Evropy: Belgie
02:31

Státy Evropy: Belgie

Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Belgie.

Státy Evropy: Rumunsko
02:32

Státy Evropy: Rumunsko

Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rumunska.

Státy Evropy: Rakousko
02:32

Státy Evropy: Rakousko

Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.

Státy Evropy: Spojené království
02:32

Státy Evropy: Spojené království

Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.

Státy Evropy: Malta
02:32

Státy Evropy: Malta

Znáte základní fakta o Maltě? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Malta je souostroví ve Středozemním moři a nejmenší stát Evropské unie. Hlavní ostrov se jmenuje Malta a hlavní město Valletta. Mají tu nedostatek pitné vody, a tak si odsolují tu mořskou. Ani půda není moc úrodná, a proto se sem dováží spousta potravin. Žijí tu ježci, rejsci a netopýři, potomci prehistorických zvířat. Kříž, který má Malta na vlajce je vyznamenáním za obranu ve válce.

Státy Evropy: Itálie
02:32

Státy Evropy: Itálie

Znáte základní fakta o Itálii? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Itálie vypadá na mapě jako vysoká bota obklopená mořem. Italové se v létě koupou a v zimě lyžují ve vysokých horách. Jestli máte rádi pizzu a těstoviny, bude se vám tu líbit. V Itálii je hodně kostelů a bazilik a spousty dalších zajímavých staveb. Benátky jsou slavné turistické lákadlo, město celé postavené na vodě, kde místo aut jezdí gondoly.

Státy Evropy: Kypr
02:32

Státy Evropy: Kypr

Znáte základní fakta o Kypru? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Kypr je ostrov ve Středozemním moři a jmenuje se podle mědi, která se tu těží. Mluví se tu řecky i turecky a ostrov je tak rozdělen na dvě části. Rostou tu olivy a víno a místní kuchyně nabízí obrovské množství předkrmů. Kypru se někdy říká Afroditin ostrov, protože bohyně lásky Afrodite se prý narodila právě tady. Není divu, že jsou Kypřané na svůj domov pyšní.

Státy Evropy: Bulharsko
02:30

Státy Evropy: Bulharsko

Znáte základní fakta o Bulharsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. V Bulharsku znamená vrtění hlavou souhlas a mají tu krásnou přírodu a mnoho rezervací. Hlavní město Sofie je nejvýše položené hlavní město v Evropě a říká se o něm, že roste, ale nestárne. Chloubou Bulharska je Růžové údolí, kde se pěstují růže na výrobu bulharského růžového oleje. Narodil se tu prý bájný pěvec Orfeus a lidé se tu, díky zdravé kuchyni, dožívají velmi vysokého věku.

Státy Evropy: Slovinsko
02:21

Státy Evropy: Slovinsko

Znáte základní fakta o Slovinsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Tento hornatý stát je hodně zalesněný a plný horských řek. Podoba hlavního města Lublaně je silně ovlivněná architektem Josipem Plečnikem. Chloubou Slovinska jsou lipicáni, drezírovaní bílí koně. Postojenskými jeskyněmi, kde žije speciální „člověčí“ ryba, se můžete projet vláčkem. Mají tu skvělou zmrzlinu a našel se tu nejstarší hudební nástroj na světě.

Státy Evropy: Řecko
02:34

Státy Evropy: Řecko

Znáte základní fakta o Řecku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské Unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Že jste v Řecku, poznáte podle národních barev, modré a bílé, na které se tu natírá skoro všechno. Také tu najdete spousty antických staveb i soch. V hlavním městě Athénách na kopci s názvem Akropolis najdete chrám zasvěcený bohyni Pallas Athéně. Ta byla jen jednou z mnoha starořeckých bohů, kteří prý sídlili na nejvyšší řecké hoře, Olympu. Ve starém Řecku vznikly také olympijské hry. Máte-li rádi sýry a olivy, musíte zamířit do některé z místních tavern.

Státy Evropy: Estonsko
02:32

Státy Evropy: Estonsko

Znáte základní fakta o Estonsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Země, kde je hodně močálů a bažin, leží u Baltského moře, sousedí s Ruskem a Lotyšskem. To je Estonsko. Hlavní město Tallin je historické, vzniklo ve středověku a je to i přístav. Prezident bydlí v Kadriorgském paláci. Poblíž stojí pomník Rusalky, která připomíná utopené námořníky.

Státy Evropy: Německo
02:32

Státy Evropy: Německo

Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.

Státy Evropy: Lotyšsko
02:34

Státy Evropy: Lotyšsko

Znáte základní fakta o Lotyšsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské Unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země u Baltského moře, která má sice písečné pláže, ale voda, která je smáčí, je studená. Lotyšsko si z češtiny půjčilo háčky a čárky. Je zde mnoho lesů, kde žijí lišky. Hlavním městem je Riga, leží hned u moře. Základem národní lotyšské stravy jsou ryby. Lotyšsko má svou vlastní barvu, které se říká lotyšská červeň. Kromě mnoha jezer a řek mají Lotyši také více než milión národních písniček.

Státy Evropy: Švédsko
02:34

Státy Evropy: Švédsko

Znáte základní fakta o Švédsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Pojďme se podívat na zemi, kde je brzy tma, je plná lesů, jezer a žijí zde sobi, losi, dokonce i rosomáci. Švédové slaví různé svátky, třeba na svatou Lucii rozsvěcují v oknech svíčky. Hlavním městem této velké severské země je Stockholm, který se rozkládá na 14 ostrovech. V dávných dobách ze severských zemí vyplouvali Vikingové na svých válečných lodích.

Státy Evropy: Lucembursko
02:32

Státy Evropy: Lucembursko

Znáte základní fakta o Lucembursku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Lucembursko je vnitrozemský stát, kde se konzumuje velké množství ryb. Je tu hodně lesů, a proto je specialitou místní kuchyně zajíc na černo. Tato malá země je jediné velkovévodství na světě, mluví se zde lucembursky, francouzsky i německy. Země má hodně bank a také krásné pohoří Ardeny. Pohádkové město Lucemburk je známé svými mosty.

Státy Evropy: Španělsko
02:33

Státy Evropy: Španělsko

Znáte základní fakta o Španělsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Přesně uprostřed Španělska leží jeho hlavní město Madrid. Skoro v každém městě mají kulatý stadion, kterému se říká aréna. Dozvíte se o nejoblíbenějším pokrmu paelle a studené polévce z rajčat, které se říká gazpacho. V jeskyni Altamira najdete historicky cenné obrázky, které tam namalovali pravěcí lidé. A v Barceloně zase obrovskou katedrálu s dvanácti věžemi, která stále ještě není dostavěná.

Státy Evropy: Litva
02:29

Státy Evropy: Litva

Znáte základní fakta o Litvě? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské Unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Hlavní město, které má hodně věžiček, se nazývá Vilnius a nejnavštěvovanějším místem v Litvě je Kaple Panny Marie. Ti nejvíc věřící ke kapli dokonce stoupají v kleče. V Litvě je mnoho jezer, nachází se tam hodně jantaru a místní si nejvíc pochutnávají na bramborách.

Státy Evropy: Portugalsko
02:32

Státy Evropy: Portugalsko

Znáte základní fakta o Portugalsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Pojďme se podívat na rybářské vesničky a hlavní město Lisabon. K Portugalsku patří také Azorské ostrovy a ostrov Madeira. Rostou zde speciální korkové duby, z nichž se vyrábí špunty. Zvíře, které má blány a potápí se, je portugalský vodní pes.

Státy Evropy: Irsko
02:45

Státy Evropy: Irsko

Stručný medailonek o Irské republice. Představuje její přírodu, historii a kulturu. Seznamuje také s jejími nejslavnějšími představiteli.

Státy Evropy: Francie
02:40

Státy Evropy: Francie

Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Francií.

Probíhá načítání