Dříve lidé před Velikonocemi drželi půst, tedy nejedli maso a různé dobroty. Proto si všichni chtěli před půstem dopřát a pořádně se najíst. A i my si teď dopřejeme a společně si užijeme masopustní hostinu. Upečeme koláče, koblihy a připravíme jitrnice.
Na každém karnevalu je většinou alespoň jeden člověk, který je velmi legrační a dokáže vytvořit pro ostatní skvělou zábavu. Jak se mu říká a jak vypadá? Tito dva klaunové nejsou barevní a nemají vlasy. Vybarvíš je a dotvoříš jim vlasy, aby byli barevní?
Předvánoční čas si zpříjemníme pohádkou O perníkové chaloupce. Pracovní list je určen pro žáky 1. a 2. ročníků. Je zaměřen na aktivní naslouchání a rozpoznání emocí postav z pohádky.
Děti si pomocí videa a následně pracovního listu připomenou nejznámější vánoční tradice. Popíšou Betlém podle obrázku a pojmenují tradice. V závěru listu si budou moci dotvořit perníčky. Pracovní list je vhodný pro 3. třídu.
Děti se zamyslí nad tím, co pro ně znamenají Vánoce. Pokusí se složit svou vlastní báseň a přerýsovat podle předlohy šablonu přáníčka k Vánocům. Pracovní list je vhodný pro 3. až 5. třídu.
Jednou z ikonických pohádek, kterou každý rok můžeme na Štědrý večer vidět v televizi, je právě film z roku 1973 režiséra Václava Vorlíčka s názvem Tři oříšky pro Popelku. My si nejprve poslechneme další variantu této pohádky a pak ji zkusíme porovnat s jinými verzemi.
Zde najdete metodické doporučení k pracovnímu listu, který provádí projektovou výukou na téma charita a dobrovolnictví v období Vánoc a adventu. Vhodné pro 2. stupeň ZŠ a střední školy.