Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Africká abeceda

Seznamte se s Afrikou! A jako antilopa, T jako termitiště, Ž jako žirafa. Vydejte se s námi po stopách Afriky krok za krokem napříč celou abecedou.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

33 videí
Antilopa
04:03

Antilopa

Antilop žije v Africe více než 100 druhů. My se seznámíme s několika z nich. Krásná je antilopa skákavá, která dělá čest svému jménu. Antilopa přímorožec zase svými ostrými rohy dokáže odradit i lva. A králem mezi antilopami je kudu velký, který má na hlavě místo koruny krásné kudrnaté paroží. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Baobab
04:02

Baobab

Baobab je unikátní strom, který roste v Africe. Jeho kořeny sahají do hloubky až 30 metrů. Baobab nemá v kmenu letokruhy, jak jsme zvyklí, ale zásobárnu vody. V takovém jednom baobabu může být až 120 000 litrů vody. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Buvol
04:02

Buvol

Ačkoli je buvol příbuzný s krávou domácí, žádný mazlíček to rozhodně není. Je to velký silák, je rychlý a pěkně nebezpečný. Žije ve stádech, která čítají padesát, ale klidně až tisíce kusů. Jeho nepřítelem je kromě člověka právě kráva domácí, protože přinesla nemoci, se kterými si buvol nedokáže poradit. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Africké cesty
04:01

Africké cesty

„Cestička k domovu známě se vine, v daleké Africe jsou cesty jiné.“ Jedna vede pouští, jiná vlhkým pralesem. Společné mají to, že jsou všechny hodně dlouhé. V národních parcích se vám často stane, že se na takové cestě objeví slon či lev. Platí zde pravidlo, že zvířata mají vždycky přednost. Cesta vás může zavést také k nejstarší rostlině na světě jménem cykas. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Čáp
04:03

Čáp

Napadlo vás někdy, kde vlastně čáp tráví zimu? Ano, právě v Africe. Není tam sám, je jich tam několik druhů: čáp marabu, čáp sedlatý, čáp člunozobec… Potkává se tu i s volavkou. Všimli jste si, že dokážou stát i několik hodin na jedné noze? Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Daman
03:59

Daman

Daman je zvíře plné zvláštností. Je nejmenší z kopytníků, na každém prstu má kopýtko, které používá pouze při běhání. Pokud ho uvidíte usmívat se, všimnete si, že má dva kly. Je totiž nejbližší příbuzný slona, ačkoli na to vůbec nevypadá. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Gepard
04:01

Gepard

Gepard je opravdu krásná kočkovitá šelma, která je dokonale uzpůsobena k rychlému běhu. Má malou hlavu, ocas, který mu slouží jako kormidlo, a neumí zatahovat drápy. Dosáhne rychlosti 100 km/h za neuvěřitelné 4 vteřiny. Je klidný a loví jen, když má opravdu hlad. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Gorily
04:01

Gorily

Za gorilou horskou jsme se vypravili do pralesa. Jedná se o lidoopa, který je společně se šimpanzi a orangutany hned po člověku nejvyspělejším živočichem na Zemi. Pokud chcete vidět gorily nížinné, nemusíte jezdit daleko. Stačí vám navštívit pražskou ZOO. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Hroch obojživelný
04:01

Hroch obojživelný

Hroch obojživelný, jak už jeho jméno napovídá, se umí pohybovat jak na souši, tak ve vodě. Rozhodně není nemotorný a pomalý, jak se může na první pohled zdát. Je proto na místě dát si na tohoto 3000 kilogramů vážícího obra pozor. Nejčastěji ho můžete vidět ve vodě, ze které mu koukají pouze oči a nozdry. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Chameleon
03:59

Chameleon

Chameleon je ještěr, ale není to ještěr jen tak ledajaký. Dokáže měnit barvu. Nejvýrazněji se dokáže proměnit při námluvách. Na první pohled vás jistě zaujmou jeho výrazné oči. Jsou schované za víčky a každé se může koukat jinam. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Antilopa impala
04:02

Antilopa impala

Antilopu impalu si možná na první pohled můžete splést s naší srnkou. Jsou si hodně podobné. Impala je ale trochu větší a žije v Africe. Musí si dávat pozor na lvy, gepardy i levharty. Kamarádí se naopak se zebrami či paviány a navzájem se varují před nebezpečím. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Ježek ušatý
04:02

Ježek ušatý

Proč máš, ježku, tak velké uši? Nejen proto, aby slyšel všechny brouky v okolí, ale také kvůli tomu, že mu uši slouží jako chladiče. Ochlazují mu krev. A to se v poušti velmi hodí. Ježek ušatý loví především v noci. Není však sám, na nočním lovu potká také křečky, tarbíky nebo krokodýly. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Kobra královská
04:03

Kobra královská

Poušť je plná tajemství i překvapení. Tentokrát navštívíme Saharu a potkáme zde potemníka, písečnou rybu, ježka ušatého, štíra, hroznýška pestrého, a samozřejmě také kobru královskou. Kobry se v Africe neodchytávají jen tak pro zábavu, ale aby jim byl odebrán jed, ze kterého se připravují léčivá séra, která lidem pomáhají. Vy to ale rozhodně nezkoušejte. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Komba
04:01

Komba

Víte, kdo je považován za nočního krále Afriky? Je to tato nenápadná okatá opička jménem komba. Jedná se o hodné stvoření žijící v mopanové buši. Vypadá jako naše veverky a možná byste se s ní chtěli kamarádit. Nazapomínejte, že to jsou divoká zvířátka a na svoji hygienu zrovna nedbají. Komby si značkují nejen území, ale i samy sebe. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Krokodýl
04:01

Krokodýl

Krokodýla rozhodně není radno podceňovat. Bavíme se tady o největším žijícím plazu na světě. Nezměnil se od dob dinosaurů a rád se vyhřívá na sluníčku na břehu řeky. Často ve vodě vypadá jako plující kus kmene. Nenechte se však zmýlit, není to žádný lenoch. Když loví, dokáže být velmi rychlý a vyskočit až metr vysoko. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Lev
03:59

Lev

To, že je lev král zvířat, to není třeba říkat, ale že je to velký lenoch, to už se možná tolik neví. Lvi dokážou lenošit a odpočívat až dvacet hodin a zbylé čtyři hodiny hodují. Kdy tedy loví? Ti, co mají smečku, málokdy. Loví za ně totiž lvice, které lvovi přinesou svoji kořist a nechají ho žrát jako prvního. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Lachtan
04:02

Lachtan

Kdybyste v Africe hledali lachtany, nejvíce jich najdete na Pobřeží koster, kde jim vyhovuje studený proud. Chlad jim nevadí, protože mají velkou vrstvu podkožního tuku, který je chrání. Díky tomu může lachtan vážit až 250 kg. Když se potápí, tak se mu zavřou nozdry i uši a vydrží pod vodou až půl hodiny. Nemají rádi, když si je lidé pletou s tuleni. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Levhart
04:02

Levhart

Možná si při pohledu na fotku vybavíte nejdříve pantera. Nejste daleko od pravdy. Levhart černý je opravdu znám pod jménem panter. Jedná se však o levharta, pouze s jiným zbarvením. Levharti loví v noci a velmi tiše. Výborně šplhají po stromech a svoji kořist i na stromech požírají. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Marabu
04:00

Marabu

Marabu rozhodně v Africe nepřehlédnete. Má rozpětí křídel až tři metry, takže vám dokáže pěkně zatarasit cestu. Mohli byste ho uvidět i z letadla, vyletí totiž do pořádné výšky. Přestože je příbuzný čápa, živí se spíše jako sup. Oba požírají mršiny, ale dokážou se o ně podělit. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Nosorožec
04:01

Nosorožec

„Má dva rohy, rychlé nohy, špatně vidí, skvěle slyší.“ Jistě jste poznali, že se jedná o nosorožce. Kvůli svému špatnému zraku útočí téměř na vše, co se pohne. Dlužno říci, že pytláci na něj útočí mnohem více. Kvůli pověsti o kouzelné léčivé moci jejich rohu jsou nosorožci ve volné přírodě téměř vzácností a hrozí jim vyhubení. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Probíhá načítání