Okruh pro:

Měříme čas

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co je to čas? A jak a odkdy ho lidé měří? Pojďme společně prozkoumat tuto fyzikální veličinu, která zcela definuje naše životy ve dne i v noci. Připravili jsme pro vás rychlou exkurzi do dějin měření času, ukážeme vám některé pozůstatky historie časomír a nahlédnete také do budoucnosti, která umí změřit čas s až neuvěřitelnou přesností.

Ani naše ruce nebudou zahálet. Hodiny se totiž naučíme i vyrábět! A ani k tomu nemusíme do hodinářské dílny. Až budete mít hotovo, podíváme se s pomocí pracovních listů, co vám z našich námětů nejvíce utkvělo v hlavách a jak si na příkladu času a časomír můžeme vyzkoušet i digitální a čtenářskou gramotnost. Tak pojďme na to!

Měříme čas

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

10 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

3 listů

Pracovní list: O hodinách

Pracovní list pojednává o měření času v průběhu věků se zaměřením na hodiny. Součástí pracovního listu je praktická výroba přesýpacích hodin dle návodu ve videu. Pomůcky k výrobě hodin jsou sepsané ve cvičení 6. List je určen žákům 3. až 5. tříd.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Praktické činnosti
Časová náročnost:
90 minut

Pracovní list: Měříme čas - sluneční hodiny

V tomto pracovním listě si děti procvičí určování času. Seznámí se s některými novými pojmy. V druhé části pracovního listu budou děti pracovat s druhým videem a zkusí vytvořit návod na výrobu jednoduchých slunečních hodin.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Praktické činnosti
Časová náročnost:
20 minut
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 112

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání