Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Jak mluvit s dětmi doma o tom, co se děje na Ukrajině? Déčko nabízí pomoc.

Dětský web České televize spustil novou tematickou stránku věnující se válce na Ukrajině: www.decko.cz/ukrajina. Nabízí pomoc mladším dětem i rodičům.

Kromě odpovědí na nejčastější dětské otázky týkající se konfliktu se web snaží děti zejména uklidnit a nabídnout pomoc se v celé situaci zorientovat. Nová stránka přináší informace a odpovědi způsobem nevyhýbavým, ale adekvátním dětskému věku a vnímání.

Spolu s odborníky připravil tým decko.cz řadu videí, která přibližují konkrétní témata více do hloubky.

Déčko - Ukrajina

Jak vůbec k válce došlo a co se dělo v posledních dnech dětem například vysvětlí moderátor ČT24 Daniel Stach. O tom, kdo a jak Ukrajině pomáhá, zase vypráví herec ukrajinského původu Fedir Kis. Na stránce videa postupně přibývají. Děti se v nich dozví i to, že ne všichni Rusové a Bělorusové podporují válku na Ukrajině, proč je při konfliktech tolik důležitá role novinářů, nebo také co je to strach a jak s ním pracovat.

“Dospělí mají občas tendenci děti vážných témat uchránit, nemluvit s dětmi o těžkých věcech. Je to přirozené, ale my víme i z četných zpráv, které nám děti posílají, že ony samozřejmě celou situaci vnímají velmi silně, chtějí tomu, co se děje, porozumět, mají obavy nebo se upřímně zajímají, jak ony samy mohou pomoci. My na Déčku bereme děti vážně a stejně jako obvykle s nimi chceme o tom, co je trápí a o co se zajímají, mluvit otevřeně a pomoci jim se v tom vyznat”, říká Štěpánka Sunková, manažerka produktu.

Na stránce děti najdou také stručný slovníček pojmů, který jim mimo jiné vysvětlí, co to jsou sankce, Evropská unie, NATO, co je humanitární pomoc nebo kdo je Vladimír Zelenský a Vladimír Putin.

Zároveň mají děti možnost ptát se nebo podělit se o svoje pocity přímo na stránce prostřednictvím formuláře. Na základě dětských dotazů bude vznikat další obsah stránky - zejména videa.

Kromě stránky pro české děti spustil web Déčka stránku pro děti z Ukrajiny, které nově přišly do České republiky. Najdou na ní nejen videa v ukrajinštině, ale i hry a pořady, které je zabaví, aniž by musely umět česky.

Materiály pro výuku ve škole nebo materiály pro starší děti související s válkou na Ukrajině najdete i na ČT edu

ČT edu nejsou pouze videa

843

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání