vanoce-ve-svete-i-v-historii

Vánoce, jak je neznáte: Ve světě i v historii

Jestli jste si mysleli, že vánoční stromy na náměstích mají svůj původ v zájmech obchodníků a komercializaci Vánoc, vyvedeme vás z omylu. Základem téhle tradice, která se z Brna rozšířila do celého středoevropského prostoru, je příběh lidského soucitu a milosrdenství. Podívejte se s námi, co se vlastně v lese nedaleko hlavního města Moravy před Vánoci v roce 1919 stalo. Co následovalo a jak to pohnulo nejen se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem, ale i s celým národem?

Vánoce, jak je neznáte: Ve světě i v historii

A jak se vlastně ozdobené vánoční stromky dostaly do našich obýváků? Jak se v čase měnily jejich ozdoby? I to si povíme. Kdo a kdy nosí dětem na Vánoce dárky? A kam jim je dává? Zdaleka to není jen 24. prosince. Vánoce už dnes vůbec nejsou záležitostí pouze křesťanského světa, který rozhodně nekončí za hranicemi Evropy. Slaví se, i když ne z náboženských důvodů, i v Číně nebo ve Vietnamu. Jak? Podíváme se také na dobové záznamy z oslav vánočních svátků u nás, jak je zachytily kamery Československé televize během posledních padesáti let.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Jak se slavily Vánoce za první republiky

Doprovodný materiál k archivním videím o tom, jak se slavily Vánoce v Československu za první republiky.

Jak se slavily Vánoce za druhé světové války

Doprovodný materiál k archivním videím o tom, jak se slavily Vánoce v Československu za druhé světové války.

Jak se slavily Vánoce v socialistickém Československu

Doprovodný materiál k archivním videím o tom, jak se slavily Vánoce v socialistickém Československu do doby normalizace.

Hra: Mapa Vánoc v Evropě

Okruhy

Vánoce jsou svátky, na které se připravujeme celý měsíc prosinec. Období, kterému se říká advent, začíná čtyři neděle před Vánocemi, a odpočítává tak poslední dny dlouhých nocí před zimním…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · Výtvarné aktivity · Výtvarná výchova · Člověk a svět práce · Hudební a pohybové aktivity · Hudební výchova · ČJ a literatura
11 0 0

ČT edu nejsou pouze videa

856

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání