Vánoce, jak je neznáte: Ve světě i v historii

Jestli jste si mysleli, že vánoční stromy na náměstích mají svůj původ v zájmech obchodníků a komercializaci Vánoc, vyvedeme vás z omylu. Základem téhle tradice, která se z Brna rozšířila do celého středoevropského prostoru, je příběh lidského soucitu a milosrdenství. Podívejte se s námi, co se vlastně v lese nedaleko hlavního města Moravy před Vánoci v roce 1919 stalo. Co následovalo a jak to pohnulo nejen se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem, ale i s celým národem?

Vánoce ve světě i v historii

A jak se vlastně ozdobené vánoční stromky dostaly do našich obýváků? Jak se v čase měnily jejich ozdoby? I to si povíme. Kdo a kdy nosí dětem na Vánoce dárky? A kam jim je dává? Zdaleka to není jen 24. prosince. Vánoce už dnes vůbec nejsou záležitostí pouze křesťanského světa, který rozhodně nekončí za hranicemi Evropy. Slaví se, i když ne z náboženských důvodů, i v Číně nebo ve Vietnamu. Jak? Podíváme se také na dobové záznamy z oslav vánočních svátků u nás, jak je zachytily kamery Československé televize během posledních padesáti let.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Jak se slavily Vánoce za první republiky

Doprovodný materiál k archivním videím o tom, jak se slavily Vánoce v Československu za první republiky.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis

Jak se slavily Vánoce za druhé světové války

Doprovodný materiál k archivním videím o tom, jak se slavily Vánoce v Československu za druhé světové války.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis

Jak se slavily Vánoce v socialistickém Československu

Doprovodný materiál k archivním videím o tom, jak se slavily Vánoce v socialistickém Československu do doby normalizace.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis

Hra: Mapa Vánoc v Evropě

Okruhy

Vánoce jsou pro většinu lidí - a hlavně pak dětí - těmi nejoblíbenějšími svátky v roce. Však kdo by se netěšil na volné dny, dárky a Ježíška, pohádky nebo plné tácy cukroví. To všechno nás ale čeká…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · ČJ a literatura · Hudební a pohybové činnosti · Výtvarné a pracovní činnosti · Hudební výchova · Člověk a svět práce · Výtvarná výchova
118 58

ČT edu nejsou pouze videa

1 136

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání