Námět do výuky pro:

Léto je tu! Jak ho oslavit?

I když astronomické léto začíná už 21. června, slavíme ho o takzvané svatojánské noci. Čím je svátek sv. Jana zvláštní? A jak ho slavili naši předci? V době slunovratu je slunce v našich zeměpisných šířkách na vrcholu sil a příroda s ním. Zvyky svatojánské noci se staly námětem řady pohádek, ale inspirovaly i Williama Shakespeara.

Svatojánská noc

Lidé dříve věřili, že svatojánská noc je plná kouzel. A podle toho se také chovali. Ale co se to vlastně se zemí děje? Tušíte správně, souvisí to se střídáním ročních období. Vysvětlíme si také, díky čemu se vlastně střídají, a vy už pak budete určitě chápat, proč stojí za to věnovat svátku všech Honzíků pozornost.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Svatojánská noc

O svatojánské noci se říká, že je kouzelná. Už naši předci během ní praktikovali různé rituály, aby si přičarovali lásku a štěstí. V následujícím videu se o ní dozvíte další zajímavosti.
1. stupeň ZŠ
Prvouka
Časová náročnost:
25 minut

Pracovní list: Letní slunovrat

Pracovní list děti seznámí s pojmem LETNÍ SLUNOVRAT a formou několika cvičení pomůže dětem upevnit představu o délce noci a dne. Pracovní list také připomene, jak se orientovat v kalendáři.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Letní Slunovrat/Робочий лист: Літнє сонцестояння

Pracovní list děti seznámí s pojmem Letní Slunovrat. Pracovní list je určen žákům 2. a 3. tříd. / Робочий аркуш знайомить дітей з поняттям "Літнє сонцестояння". Призначений для учнів 2-х та 3-х класів.
1. stupeň ZŠ
Prvouka
Časová náročnost:
20 minut

Okruhy

Léto je tady! Jak to poznáme? Nejen podle kalendáře a stoupajících teplot, ale řekne nám to naše Země. Jak? Klíč spočívá v nakloněné zemské ose, jak si vysvětlíme. Díky tomuto jevu dochází v našich…

Roční období a svátky · Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · Výchova ke zdraví
13 7

ČT edu nejsou pouze videa

1 136

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání