cesi-ms-fotbal

Námět do výuky pro:

Česká stopa na fotbalovém mistrovství

První úspěšné pro československé fotbalisty bylo hned druhé světové mistrovství, v roce 1934. Ve finále se utkali s domácí Itálií, kterou v hledišti povzbuzoval i Benito Mussolini. Ze zápasu vzešli jako mistři Italové, stříbrné Čechoslováky ale i tak vítalo doma plné Václavské náměstí. Na další - a dosud poslední - úspěch si Československo muselo počkat 28 let. Z Chile v roce 1962 si naši fotbalisté odvezli druhou stříbrnou medaili.

Česká stopa na fotbalovém mistrovství

O místo na šampionátu soutěží 200 týmů, postoupit ale může jen 32 nejlepších. Češi se mezi tyto nejlepší týmy probojovali pouze jednou, a to v roce 2006. Československý tým byl úspěšnější. Věděli jste, že v roce 1394 byl za nejlepšího střelce mistrovství označen čechoslovák Oldřich Nejedlý, který ve stejném roce získal i Bronzový míč? A znáte Josefa Masopusta, který na mistrovství v Chile byl označen druhým nejlepším hráčem?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Článek: Masopustovu jízdu za zlatem zastavili až Brazilci

Přečtěte si článek o druhém a zatím posledním finále mistrovství světa, do kterého se Čechoslováci probojovali.

Článek: Devět minut od zlata

Přečtěte si článek o prvním finále mistrovství světa ve fotbale, ve kterém Čechoslováci vybojovali stříbro.

Okruhy

Mistrovství ve fotbale bezesporu patří mezi nejdůležitější sportovní události na světě. Stejně jako olympiáda se koná pouze jednou za čtyři roky a zvednout nad hlavu vítěznou trofej je snem snad…

Zeměpis · Dějepis · Výchova ke zdraví
17 5

ČT edu nejsou pouze videa

917

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání