Námět do výuky pro:

Animovaný herbář vám ukáže, jak využít dary přírody

Také se vám stalo, že jste na výletě nebo na procházce uviděli krásnou rostlinu, ale nevěděli jste, co to je? Jestli by se dala použít v kuchyni jako chutný doplněk jídla, při léčení nemocí a neduhů, pro zkrášlení pleti i vlasů nebo je naopak jedovatá? Živý svět kvítí vás to všechno naučí tak, že by vám mohl každý bylinkář závidět. Víte, co všechno můžete najít na rozkvetlé louce nebo jak poznat chutné a léčivé rostliny? Pojďte se podívat, jakou moc v sobě ukrývá jetel, hluchavka, heřmánek, čekanka nebo sedmikráska.

Animovaný herbář

V dobách, kdy ještě neexistovaly moderně vybavené nemocnice a koření se vyvažovalo zlatem, museli si naši předkové vystačit s tím, co rostlo v jejich okolí. Takový bylinkář nebo bylinkářka byli v sousedství vážnými osobami, na které se lidé obraceli s prosbou o radu. Díky animovanému herbáři se i vy můžete stát zkušenými léčiteli a kuchaři a využít spoustu rostlin, které rostou na loukách, polích a zahrádkách. Věděli jste, že obyčejná sedmikráska chudobka, která roste snad na každém trávníku, má očistné účinky a dá se použít jako ozdoba salátů. Ty je možné dochutit také čekankou. Pojďte se podívat, odkud má čekanka své jméno. Na nejrůznější zdravotní potíže pak dobře poslouží heřmánek, hluchavka nebo jetel. A víte, která z těchto rostlin přináší štěstí, když ji najdete se čtyřmi lístky?

Videa k námětu

Okruhy

Pokud je vám líto, že rostliny vždy odkvetou a jejich krása nevydrží navždy, vezměte si staré noviny, těžkou knihu, prázdné papíry a vyrobte si s námi herbář! Kromě toho, že se vám podaří rostliny…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · Přírodopis
18 6

ČT edu nejsou pouze videa

1 136

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání