Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Žně v minulosti a dnes: Vrchol zemědělského roku

Zeptejte se svých žáků, zda vědí, co má kosa společného s kombajnem? Nebo cep s mlátičkou? Vykonávají stejnou práci a hrají, respektive hrály, při žních hlavní roli. Tedy hned po lidech, kteří je obsluhují. Jak? Vydejte se spolu s námi na pole, které září zlatou barvou zralých klasů, a ukažte dětem, jaké technologie se při žních používaly dřív a jak si práci na poli ulehčujeme dnes s pomocí strojů.

Žně v minulosti a dnes

Jak funguje takový kombajn a co všechno umí? Jak rychle sklidí pole? Kolik váží a na kolik vyjde korun? Kolik času ušetří? Kluci a holky z Wifiny vám vysvětlí i to, že kombajny se používají i pro sklizeň jiných plodin, než je obilí. A také se podíváme do Moravského Písku, kde sklízí žito stejným způsobem jako před 60 lety za pomocí stroje s legračním názvem samovaz. Proč? Uvidíte.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Žně

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o žních - co to je, jak probíhají a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.

Pracovní list: Sklizeň žita postaru

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o sklizni žita. co jsou to došky a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.

Pracovní list: Sklízecí mlátička

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o kombajnu, co vědí o sklizni obilí a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání