Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Den české státnosti: Kdo byl svatý Václav?

Den české státnosti: Kdo byl svatý Václav a proč ho oslavujeme?

S odkazem svatého Václava se už každý s vás jistě setkal. Ať to bylo při procházce po Václavském náměstí nebo v obchodě, když jste za nákup zaplatili obyčejnou dvacetikorunou. V této kolekci se však podíváme na úplný začátek tohoto příběhu. Kdo svatý Václav byl, jaký měl osud a proč si ho připomínáme zrovna 28. září?

Stáhnout materiály

svaty-vaclav

Kolekce se věnuje osobě a kultu, který kolem svatého Václava, jedné z nejdůležitějších postav české historie, vznikl. Je přezdíván svatým patronem českého národa a jeho socha na Václavském náměstí v Praze se stala symbolem mnohých historických událostí. Prostřednictvím vzdělávacích videí a pracovních listů se dozvíte další zajímavé věci z jeho života, ale také smrti, kterou si už brzy, v den státního svátku, opět připomeneme.

Svatý Václav

02:40

Svatý Václav

Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.

Svatý Václav a svatý Vojtěch

24:10

Svatý Václav a svatý Vojtěch

Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje osudy prvních dvou světců z doby Přemyslovců – Václava a Vojtěcha. Jsou zde také zmíněny předpoklady, které musí být dodrženy, aby se člověk mohl stát světcem.

Ukázka z Kosmovy kroniky: Smrt sv. Václava

01:00

Ukázka z Kosmovy kroniky: Smrt sv. Václava

Citace z Kosmovy kroniky, která se věnuje klíčovému momentu českých dějin – zavraždění sv. Václava.

Slavné osobnosti naší historie

02:35

Slavné osobnosti naší historie

Poslední díl seriálu, ve kterém se Český lev ohlíží za českou historií a připíjí si na budoucnost našeho národa s nejslavnějšími osobnostmi našich dějin.

Den české státnosti

04:32

Den české státnosti

Státní svátek Den české státnosti je zároveň svátkem sv. Václava. V tento den se připomíná zavraždění knížete Václava, patrona české země.

Svatováclavské milénium

01:43

Svatováclavské milénium

Na odkaz svatého Václava navázala i moderní československá státnost. V roce 1929 první republika slavila svatováclavské milénium, dostavěla pražskou katedrálu a prezident Masaryk připomínal duchovní odkaz Václavův republikánským politikům.

Odkaz svatého Václava

01:51

Odkaz svatého Václava

V pasáži je rozebírán odkaz svatého Václava, který je nejprve zobrazován jako mučedník a posléze jako rytíř. Ukazuje, jak byl jeho kult propagován ve vrcholném středověku za vlády Karla IV., kdy byla Václavovi zasvěcena i koruna českých králů.

Smrt svatého Václava

01:59

Smrt svatého Václava

„Boleslav morduje svého vlastního bratra Václava…“ Pasáž prostřednictvím barokního sousoší ukazuje místo smrti knížete Václava a v komentáři historiků ji zasazuje do domácích i evropských souvislostí.

Probíhá načítání