Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Proč musíme chránit stromy?

Co všechno umí strom: Proč musíme chránit stromy?

Tentokrát se princezna Prga utká s nepřítelem, který se snad dočista zbláznil. Kácoš Ničič nemilosrdně likviduje každý strom, který mu přijde do cesty, a vypadá to, že se nedá zastavit. Jenže Prga je chytrá a vezme si na pomoc toho nejlepšího pomocníka – přírodu. Společnými silami pak Kácoše zastaví. Podívejte se, jak.

Stáhnout materiály

proc-musime-chranit-stromy

Strom je ve skutečnosti mnohem víc než jen pouhý zdroj dřeva. Jeho existence je pro naše vlastní přežití nezbytná. Princezna Prga nám ukáže, co všechno může u obytného domu nahradit strom. A že toho není málo. Koukněte se sami. A jak můžeme my, obyčejní smrtelníci, bojovat s takovými Kácoši? Stáhněte si vědátorský list, zopakujte si všechny funkce stromu a zjistěte, kolik jich v deštných pralesech každou minutu zmizí.

Pracovní list: Proč musíme chránit stromy?

Stáhnout
Prga: Zasaď strom

03:06

Prga: Zasaď strom

Proč bychom měli sázet stromy? Princezna Prga nám názorně ukáže, co všechno jeden strom dovede. V létě nahradí slunečník, vyrábí kyslík, dokáže udržet i přiměřené vlhko... Nač zbytečné přístroje, které jen konzumují energii, když to strom dokáže také? Čím víc stromů, tím lépe pro nás pro všechny.

Les a jeho význam

03:38

Les a jeho význam

Víte, čím je les pro naši krajinu důležitý? Chtěli byste se dozvědět, jak pomáhají lesníci našim lesům? Pojďte se společně s Emou projít po lese a dozvíte se odpovědi nejenom na tyto otázky.

Rejpavá žížala: Strom nad zlato

12:29

Rejpavá žížala: Strom nad zlato

Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Dnes se zaměříme na význam stromů, jejich důležitost pro náš život. Zamyslíme se nad tím, co všechno nám stromy poskytují. A jak můžeme pomoci my? Budeme o stromy pečovat a třeba i nějaké nové zasadíme.

Funkce lesa: Zadržování vody

02:29

Funkce lesa: Zadržování vody

V lese běžně nalézáme studánky nebo potůčky. Les je přirozený ekosystém, který velmi dobře hospodaří s vodou. Vodu z dešťů poutá, zadržuje, a poté pomalu uvolňuje do krajiny, třeba právě pomocí potoků, ale i vypařováním z listů, čímž se okolní vzduch ochlazuje.

Proč existují stromy?

10:46

Proč existují stromy?

Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč existují stromy?

S Moudronosem za stromy

17:01

S Moudronosem za stromy

Klaun Moudronos nám představí stromy a společně se dozvíme, proč je důležité dřevo. K čemu ho můžeme využít, co se z něj vyrábí. Poznáme nejrůznější druhy stromů i plody lesa. Pojďte se podívat, jak můžeme stromy chránit.

Brďo a les

02:42

Brďo a les

Jak se lišil prales od dnešního lesa? Mění se listnaté a jehličnaté stromy v průběhu roku? Jakým způsobem si člověk hledal v lese obživu? Co znamená slovo myslivost a který panovník lov zvěře proslavil?

Probíhá načítání