Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Proč je třeba šetřit vodou?

Hrozba jménem sucho: Proč je třeba šetřit vodou?

Se suchem se potkáváme stále častěji a zdaleka ne jen v pouštích. Na vině je globální oteplování i neschopnost krajiny vodu zadržet. Za obojí však můžeme my, a navíc ještě vodou dost plýtváme. Nevěříte? Vždyť pitnou vodou i splachujeme nebo třeba zaléváme kytky! Co s tím?

Stáhnout materiály

proc-je-treba-setrit-vodou

Princezna Prga se tentokrát utkala se Sušivcem Pustinou, který vodu nesnáší a chtěl by o ni připravit celou planetu. Když ale vodou nebudeme plýtvat, Sušivec se k ní nedostane. Jak na to? Stáhněte si pracovní list a zjistěte, kde se ve vaší domácnosti nejvíc plýtvá vodou a jak to změnit. Prozradíme vám, jak jednu vodu využít i vícekrát. Dobře také uděláte, když zasadíte stromy. Ty totiž vodu v krajině pomáhají udržet a zabraňují tak suchu.

Pracovní list: Proč je třeba šetřit vodou

Stáhnout
Prga: Hospodaření s vodou

03:02

Prga: Hospodaření s vodou

Princezna Prga bojuje proti suchu. Sušivce zastavíme jenom šetrným hospodařením s vodou. A jak na to? Princezna nám poradí. Můžeme zachytávat dešťovou vodu nebo se místo koupání ve vaně sprchovat. Možností máme mnoho. Tak do toho!

Voda v krajině: Funkce přehrady

00:28

Voda v krajině: Funkce přehrady

Stručné vysvětlení, co je to přehrada a jaká je její funkce.

Jezero a rybník: V čem je rozdíl

00:39

Jezero a rybník: V čem je rozdíl

Stručné vysvětlení, jak vzniká jezero a rybník a jaký je mezi nimi rozdíl.

Voda v krajině

20:29

Voda v krajině

Pasáž, která vysvětluje cyklus vody v krajině a připomíná, kde všude je voda potřeba a jak se spotřebovává.

Lovci záhad: Kanalizace

05:10

Lovci záhad: Kanalizace

Lovci záhad se podívají na to, co teče pod námi, tedy do kanalizace. Systém podzemních stok je velké bludiště, kde určitě potřebujeme mapu. Dozvíme se, proč kanalizace nelibě páchne a jaké systémy využívá. A kde končí? V čistírně odpadních vod.

Rejpavá žížala: Nenech vodu odtéct

12:45

Rejpavá žížala: Nenech vodu odtéct

Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Tentokrát s dětmi řeší problém zachycování dešťové vody. Nachytanou vodu po dešti, tzv. dešťovku, můžeme použít k zalévání zahrady, ke splachování záchodu, k mytí... Šetříme tak nejen přírodu, ale i naši peněženku.

Rejpavá žížala: Voda základ života

12:35

Rejpavá žížala: Voda základ života

O tom, že je voda nad zlato, nikdo z nás nepochybuje. Potřebujeme ji k životu. Neplýtváme s ní ? Anička je zděšená chováním strýčka a tetičky. Pomoci může jedině Rejpavá žížala svým čarováním. Děti naštěstí nemusí používat čarování, stačí mít dobré nápady, jak zbytečně neplýtvat vodou.

Probíhá načítání