Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Jak snížit množství odpadu?

Méně nakupovat, více opravovat: Jak snížit množství odpadu?

Sleva, 2 za cenu 1, akce a další lákadla nás neustále přesvědčují o tom, že potřebujeme víc a víc nových věcí. Jenže jejich výroba, doprava a následné vyhazování nedělá planetě vůbec dobře. Zahlcujeme ji a přetěžujeme. Jak můžeme žít pohodlně, a přesto šetrně k přírodě?

Stáhnout materiály

jak-snizit-mnozstvi-odpadu

Princezna Prga tentokrát čelí nejtěžšímu nepříteli vůbec. Sama sobě. Bojuje totiž s Produktnicí Mámivou, která sídlí v našich hlavách a nutí nás neustále nakupovat nové věci, které ani nepotřebujeme. Odolat jí je sice těžké, ale vyplatí se to. Čím méně toho vyhodíme, tím lépe se nám bude žít. Ukážeme vám také, jak dát odloženým věcem druhou šanci. Udělejte si s pomocí našeho pracovního listu malou inventuru svých nákupních zvyků a zkuste své chování změnit.

Pracovní list: Jak snížit množství odpadu

Stáhnout
Prga: Nákupní horečka

03:21

Prga: Nákupní horečka

Princezna Prga tentokrát bojuje sama se sebou. Je to zvláštní, ale naše touhy po nakupování stále nových věcí jsou ukryty v naší hlavě. Nemusíme podléhat reklamě. Nakupujme s rozmyslem, starší věci jdou opravit nebo darovat někomu, kdo je rád bude dál používat. Tím zamezíme vršení odpadků.

Konzum

01:11

Konzum

Představení pojmů konzum a konzumní životní styl spojené s varováním před tímto způsobem života a hrozbou vytvoření závislosti.

Konzumní společnost

01:46

Konzumní společnost

Popis rizik konzumního způsobu života ukazuje, jak tento životní styl vyčerpává přírodu i její zdroje. Informace o udržitelném způsobu života a ekologickém přístupu k žití. Důraz je kladen na šetření vodou i elektřinou a ohleduplný způsob existence.

Sharing (sdílení)

02:01

Sharing (sdílení)

Upozornění na problémy konzumní společnosti a uvedení alternativních přístupů, jak lze spotřebu snižovat. Nabízí se řešení v podobě vzájemné spolupráce a tzv. sharingu neboli sdílení.

Principy konzumní společnosti

00:32

Principy konzumní společnosti

Jaký je vztah mezi konzumem a ekonomikou? Demonstrace negativních stránek konzumní společnosti a jejího vlivu na svět.

Co je minimalismus

05:19

Co je minimalismus

Jestli máte plnou skříň věcí, které nenosíte, a přesto nakupujete další a další, je nejvyšší čas, aby vás Terka seznámila s minimalismem. Co to vlastně je? Minimalismus je životní styl, který pracuje s tím, jak efektivně využít to, co máme, bez nutnosti nakupovat nové a další věci. Musíme se tedy zamyslet a vytřídit své věci. Můžeme začít třeba s oblečením.

Nákup v second handu

04:08

Nákup v second handu

Skvělé oblečení za pár korun, tak by se dal jinými slovy popsat second hand. Na nákup v „sekáči“ je sice potřeba vyhradit si trochu víc času, ale odměnou vám mohou být parádní kousky za zlomek původní ceny! Navíc šetříte životní prostředí, lidskou práci, přírodní zdroje a svoji peněženku.

Rejpavá žížala: Jak prodloužit život věcem

12:40

Rejpavá žížala: Jak prodloužit život věcem

Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Co je to recyklace? Jak prodloužit život věcem? Co dělat s oblečením a věcmi, které již nepotřebuji? Anička s žížalou nám poradí, kam s věcmi, které již nepotřebujeme, a někomu jinému se hodí. Šetříme tak všechny přírodní zdroje, energie i námahu vynaloženou na jejich výrobu.

Odpady: Obsah našich popelnic

02:35

Odpady: Obsah našich popelnic

Krátký úvod do problematiky produkce odpadu a nakládání s ním. V pasáži se dozvíme základní informace o tom, co vyhazujeme. Liší se obsah popelnic ve městě a na venkově? Co znamená recyklace a věděli byste, do jakého kontejneru vyhodit plastovou láhev od limonády?

Probíhá načítání