Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Jak na čistší vzduch ve městech?

Méně aut, více parků: Jak na čistší vzduch ve městech?

Víte, co nejvíc škodí vzduchu v našich městech? Jsou to auta! Jistě, bez dopravy se neobejdeme, je ale skutečně nutné popojíždět sem a tam, i když nevezu žádný náklad? Abychom se ve městech neudusili, každý si na tuhle otázku musí upřímně odpovědět. Spousta pochůzek se dá vyřídit pěšky nebo na kole. Pro delší cesty nebo převoz nákladu stojí za zvážení auto sdílené.

Stáhnout materiály

jak-na-cistsi-vzduch-ve-mestech

Výfukové plyny zamořují města, ve kterých se pak špatně žije. Princezna Prga ale zjistila, že na tyhle hnusáky existuje velmi efektivní zbraň. Jmenuje se zeleň. Stromy totiž v rámci fotosyntézy vyrábějí kyslík a pohlcují výfukové smrady. Základem změny k lepšímu je ovšem přehodnocení našich dopravních návyků. Stáhněte si naše pracovní listy a schválně zkuste zmapovat automobilovou dopravu kolem vás. Co vám vyjde?

Pracovní list: Jak na čistší vzduch ve městech

Stáhnout
Prga: Životní prostředí

02:32

Prga: Životní prostředí

Princezna Prga řeší problém se znečištěným vzduchem. Zemi ohrožuje Puchlan Smrdutý. Lidé nemohou dýchat. Co s tím? Což kdybychom se místo autem přemisťovali častěji pěšky? A jakou roli v tomto boji hrají stromy?

Planeta YO: Rostliny, které čistí vzduch

03:04

Planeta YO: Rostliny, které čistí vzduch

Rostliny, které čistí vzduch, prostě potřebujeme. Spoustu času totiž trávíme uvnitř. Pro naše zdraví to není zrovna dobré. Ale rostliny mohou s kvalitou vzduchu pomoci. Které to jsou? Však je dobře známe ze svého okolí a dnes si je připomeneme.

Trolejbus

04:46

Trolejbus

Má to trolej jako tramvaje, ale nejezdí to po kolejích. Co je to? Ano, trolejbus. U nás se rozmohly až po druhé světové válce, ale v šedesátých letech bylo mnoho tras zrušeno. Dnes je najdete ve 14 českých městech. Trolejbusy neznečišťují ve městech ovzduší, jsou prostornější než tramvaje a mají lepší jízdní vlastnosti. Dost důvodů k tomu, abychom brzy zažili jejich další velký návrat. Kde se s nimi můžete svézt a jak vlastně fungují?

Jak se měří znečištění ovzduší

01:33

Jak se měří znečištění ovzduší

Jak se měří znečištění ovzduší? To se dozvíme v této části Zpráviček, která nás provede měřicí stanicí, kde sledují koncentrace pevných látek i prachových částic v ovzduší. Ukážeme si, jak tato zařízení fungují, a dozvíme se také, jak se údaje o čistotě ovzduší dostanou až k nám.

Brďo a ohrožená Země

12:29

Brďo a ohrožená Země

Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů má různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?

Rejpavá žížala: autem nebo pěšky

12:44

Rejpavá žížala: autem nebo pěšky

Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Auta znečišťují životní prostředí, to víme všichni. Někdy auto skutečně potřebujeme použít. Zamysleme se tedy nad tím, kdy můžeme použít jiný dopravní prostředek než osobní auto. Jít pěšky nebo použít kolo či koloběžku je navíc prospěšné i pro naše zdraví.

Probíhá načítání