anatomie-sametove-revoluce

Námět do výuky pro:

Konec vlády jedné strany: Anatomie sametové revoluce

Rok 1989 proběhl v celém východním bloku ve znamení pádů totalitních režimů. Události, které v Československu po 17. listopadu nabraly rychlý spád, vešly do dějin jako sametová revoluce. Ve skutečnosti se jednalo o postupné předání moci komunistů do rukou… Koho vlastně? Pojďte se seznámit s tím, jak uprostřed turbulencí, které v těch dnech zmítaly polovinou Evropy, v Československu postupně došlo ke konci vlády jedné strany.

17. 11.: Anatomie sametové revoluce

Kromě audiovizuálních ukázek z epizody Poslední hurá ze seriálu České století, která přináší podrobný pohled na sametovou revoluci, jsme pro vás připravili pracovní listy a interaktivní „stolní“ hru. V ní si můžete zábavnou formou ověřit, jak moc jste se o událostech a okolnostech pádu režimu v Československu dozvěděli. Ten se samozřejmě neodehrával v politickém vakuu. Širší, celosvětový kontext vám poskytne přehledná časová osa nejvýznamnějších okamžiků přelomového roku 1989. Mezi historické změny, které u nás v posledních dnech posledního roku deváté dekády minulého století nastaly, patřilo jednomyslné zvolení „největšího nepřítele státu“ jeho prezidentem.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro SŠ

Série pracovních listů k jednotlivým videoukázkám z námětu do výuky 17. 11.: Anatomie sametové revoluce. Prohlubuje znalosti žáků o tématu. Pracovní listy jsou určeny pro samostatnou či skupinovou práci žáků střední školy.

Vybrané kapitoly

17. listopad

V polovině listopadu roku 1989 došlo v našich dějinách ke zvratu, který znamenal konec studené války, totalitního režimu, pád Sovětského svazu a jeho satelitů. Evropa, rozdělená železnou oponou,…

2. stupeň ZŠ
Střední škola
17. listopad

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání