Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
17. 11.: Anatomie sametové revoluce

Konec vlády jedné strany: Anatomie sametové revoluce

Rok 1989 proběhl v celém východním bloku ve znamení pádů totalitních režimů. Události, které v Československu po 17. listopadu nabraly rychlý spád, vešly do dějin jako sametová revoluce. Ve skutečnosti se jednalo o postupné předání moci komunistů do rukou… Koho vlastně? Pojďte se seznámit s tím, jak uprostřed turbulencí, které v těch dnech zmítaly polovinou Evropy, v Československu postupně došlo ke konci vlády jedné strany.

Stáhnout materiály

Kromě audiovizuálních ukázek z epizody Poslední hurá ze seriálu České století, která přináší podrobný pohled na sametovou revoluci, jsme pro vás připravili pracovní listy a interaktivní „stolní“ hru. V ní si můžete zábavnou formou ověřit, jak moc jste se o událostech a okolnostech pádu režimu v Československu dozvěděli. Ten se samozřejmě neodehrával v politickém vakuu. Širší, celosvětový kontext vám poskytne přehledná časová osa nejvýznamnějších okamžiků přelomového roku 1989. Mezi historické změny, které u nás v posledních dnech posledního roku deváté dekády minulého století nastaly, patřilo jednomyslné zvolení „největšího nepřítele státu“ jeho prezidentem.

Pracovní list pro SŠ

Stáhnout
První setkání Občanského fóra s vedením státu

02:20

První setkání Občanského fóra s vedením státu

Zástupci Občanského fóra jedou na první schůzku s předsedou vlády Ladislavem Adamcem 21. 11. 1989 do Strakovy akademie. Vrcholný představitel OF Václav Havel však není na jednání ani do budovy vpuštěn a zůstává čekat před úřadem vlády.

Požadavky Občanského fóra

17:06

Požadavky Občanského fóra

Václav Havel se 26.11.1989 sešel v Obecním domě s komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem. Občanské fórum zde předložilo své požadavky federální vládě a pozvalo Adamce na demonstraci na Letenské pláni. Na ní Ladislav Adamec vystoupil a projevem, kde zejména odsuzoval připravovanou generální stávku, ztratil svoji politickou budoucnost.

Nejsme jako oni

05:39

Nejsme jako oni

Poradce předsedy federální vlády Oskar Krejčí vede monolog v sídle vlády a hodnotí situaci v Československu uprostřed sametové revoluce a přemýšlí o očekáváních veřejnosti a další budoucnosti komunistické strany.

Schůzka Občanského fóra v klubu Aurora

02:52

Schůzka Občanského fóra v klubu Aurora

V noci z 5. na 6. prosince probíhá schůzka Občanského fóra. Jeho představitelé vedou debatu o tom, kdo bude příštím premiérem a prezidentem Československa. Předpokládají, že novým premiérem bude Slovák Marián Čalfa. Pak by novým prezidentem měl být podle pravidel Čech. Václav Havel připouští, že zájmy lidu jsou důležitější než jeho osobní preference.

Návrh složení federální vlády

07:20

Návrh složení federální vlády

Buďte přítomni jednání Občanského fóra s ministerským předsedou Mariánem Čalfou o novém složení federální vlády. Obě strany představují možná jména ministrů a diskutují nad nimi.

Havel prezidentem

01:50

Havel prezidentem

Monolog Václava Havla v ateliéru výtvarníka Josky Skalníka, ve kterém se skrýval před veřejností v prosinci 1989. Uvažuje nahlas o své kandidatuře a možné kandidatuře svého protikandidáta, nejznámějšího Slováka Alexandra Dubčeka.

Dialog Václava Havla a Mariána Čalfy

07:04

Dialog Václava Havla a Mariána Čalfy

Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.

Probíhá načítání