Štosy sešitů, učebnic, poznámek… Na maturitu je třeba nastudovat velký objem učiva. Jak si s tím poradit? Jednou z možností je takzvané sebeřízené učení. „Jedná se o proces, kdy studující aktivně řídí svoje učení, což je klíčové pro úspěšnou přípravu na zkoušky,“ vysvětluje Kamila Urban z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Přístup klade důraz mimo jiné na plánování, sledování pokroku nebo vhodné učební strategie.
Na začátku všeho stojí motivace. Ta představuje jakousi hnací sílu. „Podle některých odborníků je motivace vztah mezi přesvědčením o vlastní schopnosti uspět a hodnotou, kterou tomuto úspěchu přikládáme. V případě maturity může motivace k učení vycházet z osobních cílů, jako je třeba vytoužená kariéra nebo studium na vybrané škole. Právě toto přesvědčení, že úsilí povede k úspěchu, který pro tebe má osobní význam, motivaci ke studiu zvýší,“ říká Kamila Urban.
Čeká tě letos „zkouška dospělosti“? V prvním kroku se zamysli, co pro tebe její úspěšné složení znamená. Jak to souvisí s tvými dlouhodobými cíli a hodnotami? A odpověď nemusí znít, že maturitu potřebuješ kvůli budoucí kariéře. Možná chceš porozumět tématům více do hloubky. Nebo cokoli jiného. Svoji motivaci si zapiš a měj ji pořád na očích.
Zaměřeno na plán
Dalším krokem je vytvoření strukturovaného studijního plánu. To je takový, který ti rozdělí objem učení na menší, a tedy lépe zvládnutelné části. „Začni tím, že si projdeš všechny maturitní otázky. U každé z nich zhodnoť, jak obtížné bude se ji naučit a jak dobře ji už umíš. Zvaž, kolik času budeš na učení jednotlivých otázek potřebovat, a nezapomeň připočítat také několik dnů na opakování,“ radí Kamila Urban.
Dobré je při učení střídat podobná, ale ne úplně stejná témata – třeba různé slohové útvary v češtině, gramatiku a slovíčka v cizím jazyce, různé typy úloh v matice nebo témata z dějepisu a občanky. Tím si lépe všimneš rozdílů a látku si zapamatuješ na delší dobu.
Odstartuj něčím náročným a využij, že máš čerstvou mysl a energii. Když máš tohle za sebou, přejdi na jednodušší nebo příjemnější látku, aby si tvůj mozek odpočinul. Každému tématu také věnuj pevně stanovený časový úsek, maximalizuješ tak efektivitu učení a zapamatování. Můžeš vyzkoušet třeba techniku „pomodoro“ – po každém 24minutovém studijním bloku si udělej 6minutovou přestávku.
Nezapomeň, že rozložení studia do delšího časového úseku je účinnější, než když se snažíš pojmout velké množství látky během krátké doby. „Tenhle způsob vede k rychlému zapomínání a je považován za méně efektivní pro dlouhodobé učení a porozumění,“ upozorňuje Kamila Urban. Pokud tě tedy maturita čeká až za několik týdnů, nebo dokonce měsíců, ideální je rozvrhnout si učení tak, aby ti na svaťák zbylo už jen opakování.
A co když naopak s časem bojuješ? V tom případě budeš muset stihnout více otázek za den. „I tak ale nezapomínej na průběžné opakování a zkus si vyhradit alespoň jeden nebo dva dny, kdy si všechno znovu projdeš,“ radí Kamila Urban, která zároveň dodává: „Neboj se, výzkumy ukazují, že i pokud ti veškeré učení zůstalo na svaťák, efektivní učení nejlépe funguje, když si nové informace propojíš s tím, co už znáš. Třeba s jinými znalostmi nebo reálnými příklady. Takové učení dává větší smysl, je hlubší a mozek si ho lépe zapamatuje, takže si toho u maturity vybavíš mnohem více.“
Příjemné studijní prostředí
Klidné a pohodlné místo, dobré osvětlení, minimum rušivých elementů – také prostředí hraje během učení důležitou roli. „Aby ses dobře soustředil nebo soustředila, vypínej si všechna oznámení na telefonu a odlož ho stranou až do plánované přestávky. Může ti pomoci si ho dát někam, kde na něj nevidíš, třeba do tašky. Tu si ulož tak, aby na ni přímo ze židle nešlo dosáhnout. Nebude tě potom tolik lákat jej kontrolovat,“ doporučuje Kamila Urban.
Nezapomeň ani na dostatečný pitný režim a zdravé svačiny. Během přestávky si můžeš zacvičit, ve volných chvílích vyrazit na procházku do přírody. Věnuj se relaxačním aktivitám a soustřeď se i na kvalitní spánek. Tohle všechno přispěje ke tvé pohodě a umožní ti připravovat se efektivně.
Strategie učení
Stejně důležitá je i správná strategie učení. Využívej různé techniky, třeba tvoř myšlenkové mapy, uč se z více zdrojů včetně učebnic, on-line materiálů, poznámek nebo vzdělávacích videí. Tím získáš různé pohledy na danou látku a budeš jí lépe rozumět. Po přečtení vícero materiálů si vždy k otázce napiš krátké shrnutí vlastními slovy.
Spoustu videí i dalších materiálů k maturitě najdeš i na ČT edu.
„Příkladem takové aktivní strategie může být rovněž to, že si téma nejprve shrneš vlastními slovy a pak o něm diskutuješ se spolužáky nebo členy rodiny. To posílí porozumění a odhalí případné mezery ve tvých znalostech,“ radí Kamila Urban.
A další tip? Zorganizuj společně se spolužáky zkušební maturitu. Učení s druhými ti opět pomůže lépe pochopit látku a procvičíš si prezentační dovednosti, které se u zkoušení budou hodit. Pokud zrovna nemáš po ruce žádné ochotné spolužáky, vysvětluj látku sobě tak, že si vytvoříš otevřené otázky. Ty by měly začínat zájmeny „proč“, „jak“ „kdy“, „s čím souvisí“ a podobně. Například při učení o fotosyntéze si můžeš položit otázku: Proč jsou chloroplasty nezbytné pro proces fotosyntézy? Tím musíš přemýšlet o vztazích a propojení různých částí látky, kterou se učíš.
Hodnocení
Na konci každého dne své učení vyhodnoť. Tím budeš sledovat svůj pokrok a případně odhalíš, co je třeba zlepšit. Pravidelně se také zamýšlej nad tím, jestli jednotlivým tématům opravdu rozumíš. „Když zjistíš, že něčemu nerozumíš nebo si to nepamatuješ, poznamenej si to do plánu. Budeš potom vědět, že máš otázce věnovat více pozornosti při opakování,“ doporučuje Kamila Urban. A nezapomeň hodnotit i svoje strategie učení. Některé ti nevyhovují? Najdi jiné.
Možná zjistíš, že se ti nedaří držet se svého plánu. Ale žádnou paniku! Prvním krokem je upravit ho tak, aby odrážel reálné tempo, jakým se učíš, a časové možnosti. To může znamenat upřednostnění důležitějších témat nebo rozdělení úkolů na ještě menší části.
Pak se zaměř na faktory, které tě zpomalují, ať už jde o špatný time-management, rozptýlení pozornosti, nebo neefektivní strategie. Zapracuj na jejich odstranění nebo zlepšení. „Hlavně si ale zachovej pozitivní přístup a připomeň si, že je OK, když věci vždy nejdou úplně podle plánu. Když se učivo zdá těžké, nemusí to znamenat, že ti to nejde, právě naopak. Určité ‚obtíže‘ během učení často vedou k lepšímu zapamatování a hlubšímu porozumění,“ povzbuzuje Kamila Urban.
Je tu svaťák
Jak už bylo řečeno, ideální je vyhradit si svaťák jen na opakování. Odpovídej na otázky vytvořené během učení, teď už ale zpaměti. Najdi si svoje shrnutí. Vytvoř si kartičky s klíčovými pojmy a definicemi, zapoj se do skupinového opakování se spolužáky.
A hlavně se věnuj tématům, ve kterých máš mezery. „Můžeš se také na základě rad tvých předchůdců nebo učitelů více zaměřit na oblasti, u kterých víš, že přes ně u maturity nejede vlak,“ přidává Kamila Urban tip na závěr.