Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Geografie a terénní vyučování

Rozšiřující materiály:

Délka videa:

Stupeň vzdělání:

Vybrané filtry:

Smazat vše

Řadit podle:

Seřadit podle...

Zobrazuji 1-21 z 21
Záběhlický ostrov
04:01

Záběhlický ostrov

V takzvaném Trojmezí, tedy na velkém zeleném ostrově ohraničeném starými Záběhlicemi, Spořilovem a Jižním Městem, leží ostrov skutečný, tvořený z jedné strany Botičem a z druhé starým mlýnským náhonem. Nemá ani žádné jméno! Na ostrov dnes vede jediná cesta, přes brod. Kdo si sem chodí pravidelně zaplavat? A co se dělo v osadě Práče? Proč je tento biokoridor tak důležitý?

Geocaching: Pravidla pro začátečníky
08:52

Geocaching: Pravidla pro začátečníky

Geocaching vznikl v roce 2000, kdy americká vláda uvolnila signál GPS pro běžné použití. Jeho cílem je hledání pokladů (kešek) ukrytých na různých místech v krajině. Keše jsou různých rozměrů i kategorií (tradiční, multi keš, mystery keš) a vždy obsahují logbook (malý sešitek), kam se nálezci zapisují. Pokud keš najdete, můžete si z ní něco vzít, současně byste do ní ale měli dát předmět stejné nebo vyšší hodnoty. Kromě vyměnitelných předmětů keš může obsahovat putovní (trackovací) předměty. Pro hledání pokladů budete potřebovat GPSku nebo chytrý mobilní telefon. Souřadnice keše najdete na oficiálním webu hry geocaching.com.

Geocaching: Zakládáme novou kešku
03:56

Geocaching: Zakládáme novou kešku

Hráč geocachingu Rostislav Nevlud vám představí vybrané zajímavosti o geocachingu a poradí s vytvořením vlastní kešky. Prvním úkolem při zakládání nové kešky je výběr vhodné lokality. Pomocí chytrého mobilu nebo GPSky poté určíte souřadnice tohoto místa. Následně na webu geocaching.com vytvoříte listing – vložíte název kešky, typ, obtížnost nalezení i terénu, popis, polohu, nápovědu (hint) a další atributy a odešlete ke schválení. Keška není publikovaná hned, ale čeká na schválení reviewerem, který zkontroluje popis kešky, vhodnost jejího umístění a pokud je vše v pořádku kešku publikuje.

Geocaching: Jak začít
04:23

Geocaching: Jak začít

Geocaching je navigační hra, u které je úkolem hráčů hledat poklady. Pro hledání pokladů vám bude stačit chytrý mobilní telefon, kam nahrajete jejich souřadnice. Ty získáte na oficiálním geocachingovém serveru geocaching.com, kde se musíte nejprve zaregistrovat. Keška je nejčastěji krabička, ve které jsou ukryty různé předměty. Existují různé typy i velikosti kešek. Součástí každé schránky je malý zápisník, tzv. logbook, kam se po nalezení keše hráč zapíše.

Geocaching: Základy
05:18

Geocaching: Základy

Geocaching vznikl v roce 2000, kdy americký prezident zpřístupnil signál GPS pro civilní použití. Je to vlastně hra na hledání pokladu, jen vás k němu místo mapy vede GPSka. Schránky s poklady mohou být ukryty v pařezech stromů, zdech, skalních dutinách nebo třeba ve falešném kameni. Ve schránce najdete malý zápisník, tzv. logbook. Do něj se geocacher zapíše na důkaz toho, že ji skutečně objevil. Kromě drobných předmětů mohou být ve schránce putovní předměty, tzv. travelbugy, které mohou cestovat po celém světě. Smyslem geocachingu je zábava, radost z pohybu i poznání nových věcí.

Geocaching: Co patří do kešky
05:21

Geocaching: Co patří do kešky

Geocaching je navigační hra, u které je úkolem hráčů hledat poklady. Keška je nejčastěji krabička, ve které jsou ukryty různé předměty. Většina z nich slouží na výměnu, nálezce si může nějaký předmět ze schránky vzít, ale současně by do ní měl vložit předmět stejné nebo vyšší hodnoty. Dále jsou zde uloženy putovní předměty – geocoiny a travelbugy. Každý putovní předmět má na sobě trackovací číslo, podle kterého se na oficiálních stránkách geocaching.com zaregistruje, dá se mu určitý úkol a předmět putuje od schránky ke schránce. Naopak některé věci do kešky nepatří, např. hořlavé předměty nebo potraviny.

Geocaching: Schránky s keškami
05:35

Geocaching: Schránky s keškami

Cílem geocachingu je hledání schránek s poklady (kešek) na zajímavých místech. Souřadnice kešek jsou zveřejněny na webovém serveru geocaching.com. Uvnitř keše najdete nejčastěji tři typy předmětů – logbook, putovní předměty a poklady na výměnu. Logbook je malý sešitek, do kterého se zapíšete a tím potvrdíte svůj nález. Putovní předměty na sobě mají unikátní trackovací číslo, ze kterého na portálu geocaching.com zjistíte, kam daný předmět putuje. Pokud si nějaký poklad z keše vezmete, vždy byste do ní měli dát jiný předmět se stejnou nebo vyšší hodnotou. Do keše ale nepatří jídlo, cigarety, alkohol nebo zbraně.

Komenského mapa Moravy
04:41

Komenského mapa Moravy

Jan Amos Komenský je autorem nejpřesnější mapy Moravy své doby. Pořad vypráví její historii a popisuje její zajímavosti.

Jak vzniká mapa
04:09

Jak vzniká mapa

Vysvětlení, jak vznikaly mapy v minulosti a jak vypadá jejich tvorba dnes.

Jak se stát hledačem nerostů a zkamenělin?
06:05

Jak se stát hledačem nerostů a zkamenělin?

Geolog Aleš Bajer putuje na Moravu, kde se stále dají najít nejen zajímavé nerosty a horniny, ale třeba i kosti dinosaura.

Tematické (statistické) mapy
03:26

Tematické (statistické) mapy

Vysvětlení, k čemu slouží tematické (statistické) mapy a jaký je rozdíl mezi kartogramem a kartodiagramem.

Jak se stát sběratelem nerostů
03:59

Jak se stát sběratelem nerostů

Pasáž radí, jak se člověk může stát sběratelem nerostů.

Podoby světa na mapách
05:50

Podoby světa na mapách

Grónsko velké jako celá Afrika, Evropa uprostřed mapy světa. Na školní atlasy a mapy, které takto zobrazují svět, jsme zvyklí již po staletí. Od roku 2017 na některých školách v Bostonu začali používat mapy s méně známou Gall-Petersovou projekcí, na níž jsou zachovány správné proporce ve velikosti ploch světadílů. V čem se liší Mercatorovo zobrazení od Gall-Petersova? A jak se tvoří mapy?

Navigace: Od sextantu po systém Galileo
13:32

Navigace: Od sextantu po systém Galileo

Pořad popisuje, jaké způsoby navigace používali lidé v minulosti a jak zjišťují polohu v současnosti.

Jak se stát sběratelem pravěkých zkamenělin?
05:06

Jak se stát sběratelem pravěkých zkamenělin?

Geolog Aleš Bajer radí, čeho si všímat, pokud chce člověk najít zajímavé pozůstatky třetihorního moře na Moravě.

Značkaři
05:21

Značkaři

Turistických tras je v ČR kolem 42 000 kilometrů. Český systém turistických značek je jedinečný v Evropě i ve světě. O značení turistických tras se u nás starají takzvaní značkaři. Díky nim se v naší zemi neztratíme. Více nám o značení turistických tras poví a ukáže Karel Markvart z Klubu českých turistů spolu se svou rodinou. Všichni se ve svém volném čase a bez nároku na mzdu starají právě o obnovu turistických tras.

Využití GPS v zemědělství
08:26

Využití GPS v zemědělství

Pořad vysvětluje, jaké výhody přináší využití GPS v precizní zemědělské výrobě.

Navigační systém Galileo v praxi
22:31

Navigační systém Galileo v praxi

Pořad o tom, jaké služby nabídne navigační systém Galileo a jaké je jeho praktické využití v letecké dopravě, na železnici, v precizním zemědělství, záchranných složkách a veřejně regulovaných službách.

Lékaři bez hranic doplňují mapy
06:30

Lékaři bez hranic doplňují mapy

Pasáž ukazuje, jakým způsobem může široká veřejnost pomoci s mapováním neprozkoumaných oblastí světa.

Dálkový archeologický průzkum: Uplatnění GIS
08:31

Dálkový archeologický průzkum: Uplatnění GIS

Seznámení s dálkovým archeologickým průzkumem v ČR a s využitím geografických informačních systémů (GIS).

Prokopské údolí: Hlubočepská část
04:09

Prokopské údolí: Hlubočepská část

Pod pražským Barrandovem se rozkládá přírodní rezervace Prokopské údolí. Je významná souvislým geologickým profilem, ale také coby paleontologické naleziště. Pravěké zkameněliny tu v polovině 19. století objevil francouzský inženýr Joachim Barrande. Údolí je dlouhé asi 4 kilometry, rozdíl mezi jeho nejnižším a nejvyšším místem je zhruba 110 metrů. Podél potoka, který se jím vine, vede značená naučná stezka a cyklostezka. Co všechno můžeme v této výjimečné lokalitě obdivovat?

Probíhá načítání