Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Válka

Válka: Češi a Slováci na obou frontách

Ačkoliv druhá světová válka postihla téměř celý svět, šlo v ní především o Evropu a její hranice. Podívejte se na události, ve kterých sehráli klíčovou roli českoslovenští občané. Uvidíte, že ač je to hrozivé, často o jejich osudech rozhodovaly náhody a shody okolností. Na jednom se ale asi shodnou všichni: německé barbarství bylo třeba zastavit za každou cenu.

Stáhnout materiály

valka

Podívejte se, jakou roli ve druhé světové válce sehráli Češi a Slováci, kteří nechtěli zůstat jen pasivními svědky největšího světového konfliktu v dějinách lidstva. Na obou frontách ukazovali mimořádnou osobní statečnost a odhodlání. Českoslovenští vojáci na domácí půdě nemohli dělat nic, v zahraničí se ale mohli podílet na úsilí těch, kteří bojovali proti nacismu. Ať už na straně Sovětského svazu, nebo v britském letectvu. Ke konci války pak i v obou národních povstáních.

Válka: Ztroskotání lodi Patria

Stáhnout
Začátek druhé světové války

01:10

Začátek druhé světové války

První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.

Čechoslováci v RAF

06:48

Čechoslováci v RAF

Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.

Z gulagu do československé jednotky v Sovětském svazu

06:15

Z gulagu do československé jednotky v Sovětském svazu

Pořad ukazuje zrod československé jednotky v Sovětském svazu. Zmiňuje, jak Sovětský svaz udělil amnestii československým vězňům v gulagu a jak probíhal jejich příchod do jednotky, včetně politizace komunisty.

Tobruk 1941

07:06

Tobruk 1941

Historici diskutují o osudech československých vojáků v severní Africe a na Blízkém východě. Připomenou důležitost bitvy o město Tobruk v Libyi, kde se naše jednotky hrdinně bránily Němcům a Italům po 241 dní. Proslavil se zde zejména 11. východní československý prapor pod vedením generála Klapálka.

Pearl Harbor

04:35

Pearl Harbor

Pearl Harbor je havajský přístav využívaný jako americká námořní základna. Útok na Pearl Harbor provedený vojenskými silami Japonského císařství měl za následek vstup Spojených států amerických do druhé světové války. Američani sice rozluštili kód japonských depeší, ale přesto je útok v neděli ráno 7. prosince 1941 překvapil. Trvalo dlouhou chvíli, než vojáci i velení pochopilo, že to není žádné další cvičení. V ukázce uvidíte autentické záběry a vzpomínky přímých účastníků útoku.

Československé jednotky v britské armádě

04:42

Československé jednotky v britské armádě

Během druhé světové války bojovalo v řadách britské armády několik tisíc československých dobrovolníků, zpravidla příslušníků československé armády. Podívejte se na záběry z propagačního filmu o přípravě československých jednotek na vylodění v Evropě a boj s nacismem.

Vylodění v Normandii

06:35

Vylodění v Normandii

Vylodění v Normandii v červnu 1944 znamenalo zásadní obrat ve vývoji druhé světové války. Otevřela se tak tolik očekávaná druhá fronta a urychlila konec nacistické nadvlády nad Evropou. Připomeňte si některé momenty dne D a poznejte českou stopu při vylodění.

Slovenské národní povstání

06:07

Slovenské národní povstání

Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.

Hirošima a Nagasaki

02:12

Hirošima a Nagasaki

V srpnu 1945 uskutečnily USA svržení dvou atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Bylo to poprvé, co byla tato moderní a účinná zbraň použita, přestože nikdo nedokázal předpovědět následky. Přes 70 tisíc lidí v Hirošimě zemřelo okamžitě, do konce roku pak dvojnásobek na následky. Stejný scénář následoval o tři dny později v Nagasaki. Velký počet obětí však pohnul Japonsko ke kapitulaci, která byla stvrzena podpisem 2. 9. 1945. Druhá světová válka definitivně skončila.

Probíhá načítání