Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Sexualita a společnost

Sexualita a společnost

Pokud jde o sexualitu, máme i v moderní společnosti tendence zavírat oči nejen před LGBTQ+ problematikou, ale i jevy, které se týkají heterosexuálních jedinců. Konkrétně před prostitucí a znásilněním. Obojí existuje a obojí hodnotíme zkratkovitě a zkresleně. To způsobuje nejen to, že oběti sexuálního násilí mlčí a žijí ve strachu a s traumaty. Všichni bychom si nejspíš přáli, aby sexuální násilí neexistovalo, musíme pro to ale udělat přesný opak toho, co děláme dnes. Začít o něm mluvit!

Stáhnout materiály

sexualita-a-spolecnost

Neměla tam chodit sama. Kdyby se neopila, nestalo by se to. Ať se nediví, při tom, co měla na sobě. To jsou jen některé příklady vět, kterými společnost obětem sexuálního násilí vlastně přičítá spoluvinu. A právě kvůli studu a pocitům viny je u nás podle odborných odhadů nahlášeno jen asi každé desáté znásilnění a jeho oběti se kvůli neléčeným traumatům často ocitají na hranici sebevraždy. Abychom tuhle skutečnost změnili, musíme se jako společnost shodnout na tom, že sexuální násilí nelze tolerovat za žádných okolností. Ani v partnerském vztahu či manželství. A také si na rovinu přiznat, že „nejstarší řemeslo“ u nás existovalo a existuje.

Zobrazit další materiály
Prostituce: Živí mě moje tělo

06:54

Prostituce: Živí mě moje tělo

O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.

Byla jsem znásilněna

07:29

Byla jsem znásilněna

Yveta a Jiřina jsou ženy, které se v průběhu svého života setkaly se sexuálním násilím. Prokázaly velkou dávku odvahy, neboť o svých zážitcích dokázaly vyprávět. Paní Yvetu znásilňoval její manžel; přese všechno chtěla ochránit své dva syny. Jinou situaci zažila paní Jiřina, která byla jako malé děvčátko dlouho zneužívána, později i sexuálně svým nevlastním otcem.

Ženy poznamenané sexuálním násilím

04:54

Ženy poznamenané sexuálním násilím

Paní Yveta a Jiřina jsou ženy, které byly svým partnerem nebo nevlastním otcem znásilňovány. Jak se cítily? A jak se ženám s takovými zážitky žije? Obě ženy zůstaly poznamenány na celý život.

Sexuální znásilnění se týká i mužů

03:11

Sexuální znásilnění se týká i mužů

Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.

Sexuální útok muslimských imigrantů na ženy

05:48

Sexuální útok muslimských imigrantů na ženy

Doma by si to nedovolili. V Evropě, kam prchají před bídou a válkou, se to ale stalo. V Německu, v Kolíně nad Rýnem, při silvestrovských oslavách skupinka imigrantů z muslimských zemí sexuálně obtěžovala ženy. Proč se to stalo? Jak vnímají muslimové sexualitu a ženy? A jak odborníci popisují kulturní odlišnosti ve vztahu k ženám?

Probíhá načítání