karel-havlicek-borovsky

Velká jména české literatury: Karel Havlíček Borovský

Letos je to 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského, který je často titulován jako zakladatel českého novinářství, někdy i jako zakladatel české literární kritiky. Excelentní satirik své doby, básník, jehož dílo je obecně známé, se stal v pozdějších letech pro mnoho významných osobností inspirující autoritou.

Karel Havlíček Borovský

Svou novinářskou a vlastně i politickou činností se pro tehdejší monarchii stal nebezpečným živlem, proto skončil ve vyhnanství v Brixenu. V kontextu celých českých dějin se tak zařadil mezi významné exulanty. Tato skutečnost při vnímání významu exilu v našich kulturních dějinách od Komenského po exil normalizační někdy dokonce překrývá jeho činnost literární…

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro SŠ: Karel Havlíček Borovský

Pracovní list pro žáky středních škol je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout výrazného představitele české literatury, od jehož narození letos uplyne 200 let.
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list pro ZŠ: Karel Havlíček Borovský

Pracovní list pro žáky druhého stupně základních škol je součástí kolekce Velká jména české literatury, která je věnována vybraným autorům narozeným nebo zemřelým v roce s jedničkou na konci. Cílem je připomenout výrazného představitele české literatury, od jehož narození letos uplyne 200 let.
Časová náročnost:
15 minut

Vybrané kapitoly

Velká jména české literatury

Česká literární tvorba je stejně pestrá a různorodá, jako jsou její autoři. Samozřejmě se také vyvíjí v čase a podle okolností, v nichž vznikala a vzniká. Alois Jirásek tvořil za úplně jiných…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Velká jména české literatury

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání