Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Za poklady Česka s ČT edu: Geocaching

Geocaching je navigační hra, u které je úkolem hráčů hledat poklady (kešky). Pro hledání pokladů vám bude stačit chytrý mobilní telefon, kam nahrajete jejich souřadnice. Ty získáte na oficiálním geocachingovém serveru geocaching.com, kde se musíte nejprve zaregistrovat. Můžete také využít řadu mobilních aplikací, například Geocaching nebo c:geo.

Geocaching

Keška je nejčastěji krabička, ve které jsou ukryty různé předměty. Většina z nich slouží na výměnu, nálezce si může nějaký předmět ze schránky vzít, ale současně by do ní měl vložit předmět stejné nebo vyšší hodnoty.

Dále jsou zde uloženy putovní předměty – geocoiny a travel bugy. Každý putovní předmět má na sobě trackovací číslo, podle kterého se na oficiálních stránkách geocaching.com zaregistruje, dá se mu určitý úkol a předmět putuje od schránky ke schránce. Naopak některé věci do kešky nepatří, například hořlavé předměty nebo potraviny.

Schránky s poklady mohou být ukryty v pařezech stromů, zdech, skalních dutinách nebo třeba ve falešném kameni. Ve schránce najdete malý zápisník, tak zvaný logbook. Do něj se geocacher zapíše na důkaz toho, že ji skutečně objevil, a po návratu z výpravy zaznamená nález na svém profilu na portálu geocaching.com.

Zkušenější geocacheři mohou založit vlastní keš.

Při geocachingu se můžete setkat s řadou termínů a zkratek, jejich vysvětlení najdete ve stručném slovníčku geocachingu.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání