Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Odpad: Jak ho produkovat co nejméně, jak správně třídit a co ještě můžeme udělat?

Víte, kdo to jsou trash heroes? Dobrovolníci, kteří společně vyrážejí ven, aby vyčistili zaneřáděná zákoutí veřejného prostoru ve svém okolí. A to nejen na Celosvětový úklidový den. Pak jsou tu pravidelné akce Ukliďme Česko. Co ale můžeme dělat po zbytek roku, abychom se dříve nebo později v odpadcích doslova neutopili?

Stáhnout materiály

celosvetovy-uklidovy-den

Podle Světové banky vzroste do roku 2050 množství odpadu, který vyprodukujeme, až o 70 % z dnešních 2 miliard tun odpadu na minimálně 3,4 miliardy tun. Planetu zaplavují plasty. Dobrou zprávou je, že Česko má v rámci Evropy prvenství v třídění plastových odpadů. Recyklací se tento odpad může dál využít. Z 25 PET lahví je možné vyrobit jednu fleecovou bundu, materiál se dá také využít jako výplň do spacáků a bund. Z tisícovky PET lahví vyrobíte kolem šesti kilogramů plastů. Třídění je ohleduplné k životnímu prostředí a má smysl, když se dělá správně. Avšak ještě lepší než odpad třídit a recyklovat je produkovat ho co nejméně. Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, kolik toho vyhodíme zbytečně? A kde bychom mohli odpad redukovat téměř na nulu? To všechno si ověříte s pomocí pracovního listu, který jsme pro vás k této problematice připravili.

Dobrovolnický úklid odpadků

08:07

Dobrovolnický úklid odpadků

Organizace Trash Hero se věnuje dobrovolnickému sběru odpadků v městských parcích, ulicích, řekách nebo na černé skládce. Na příkladu Prahy a Brna je představena běžná podoba úklidových akcí. Dobrovolníci se domluví na místě úklidu na sociálních sítích a organizace Trash Hero zajistí pytle, rukavice a odvoz odpadu z dané městské části. Iniciativa vznikla v roce 2011 v Thajsku, nyní její zástupci fungují po celém světě.

Konzumní společnost

01:46

Konzumní společnost

Popis rizik konzumního způsobu života ukazuje, jak tento životní styl vyčerpává přírodu i její zdroje. Informace o udržitelném způsobu života a ekologickém přístupu k žití. Důraz je kladen na šetření vodou i elektřinou a ohleduplný způsob existence.

Odpady: Obsah našich popelnic

02:35

Odpady: Obsah našich popelnic

Krátký úvod do problematiky produkce odpadu a nakládání s ním. V pasáži se dozvíme základní informace o tom, co vyhazujeme. Liší se obsah popelnic ve městě a na venkově? Co znamená recyklace a věděli byste, do jakého kontejneru vyhodit plastovou láhev od limonády?

Plastový odpad

03:42

Plastový odpad

Krátký úvod do problematiky produkce plastového odpadu a jeho dalšího využití. Pasáž odkrývá roli plastů v našich každodenních životech. Věnuje se i tomu, kolik vyprodukujeme plastového odpadu a jak s takovým odpadem nakládáme.

Bezobalové nakupování

04:24

Bezobalové nakupování

Lidská společnost produkuje ohromné množství odpadu. Problémem jsou především jednorázové obaly. S těmi se rozhodly zatočit obchody, které provozují takzvané bezobalové nakupování.

Brďo a zpracování odpadků

02:43

Brďo a zpracování odpadků

Jak odpadky zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie?

Odpadkové ostrovy v oceánech a skládky

04:58

Odpadkové ostrovy v oceánech a skládky

Reportáž se věnuje odpadkovým ostrovům v oceánech, nabízí pohled na českou skládku a zamyšlení nad tím, jak se v dnešní době plastové orientovat.

Probíhá načítání